Gençlerin ideal beden inşasında sosyal medyanın rolü
The role of social media in the ideal body building of young people
  1. Tez No: 781634
  2. Yazar: ŞULE DİZDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma gençlerin ideal beden inşasında sosyal medya kullanımının etkisini araştırmaktadır. Günümüzde sosyal medya kullanımındaki artışla beraber, sosyal medyanın oluşturduğu yeni toplum ve bu toplumla olan etkileşimin gençlerin ideal beden algısı üzerinde etkisi olduğu düşünülerek, bu ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu ilişki araştırılırken hem nitel hem de nicel yöntemin avantajlı yönlerini içerisine alan karma desen kullanılmıştır. Giresun merkez ilçesinde yaşayan gençler araştırmaya dâhil edilerek, sosyal medya kullanımın yoğun olduğu 18-24 yaş aralığındaki katılımcılardan görüşme ve anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal medyaya daha sık giren, uzun süre geçiren ve farklı birçok mecra kullanan katılımcıların ideal bedene dair düşüncelerinde anlamı farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the effect of social media use on the construction of ideal body image in young people. With the increase in the use of social media today, the new society created by social media and the interaction with this society affects the ideal body perception of young people, and the purpose of this paper is to reveal this relationship. I used mixed methods, which have advantageous aspects of both qualitative and quantitative methods. Data were collected by interviewing and survey from participants aged 18-24 living in the central district of Giresun who uses social media extensively. The results show significant differences in thoughts regarding the ideal body image in young people who spend more time on social media, use various mediums and use social media more frequently.