The suppression of innovation: Testing the open nature of article 102 Tfeu
İnovasyonun baskılanması: Avrupa Birliğinin işleyişine dair Anlaşma'nın yoruma açık 102. maddesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 781633
- Danışmanlar: PROF. DR. JURGİTA MALİNAUSKAİTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Brunel University London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Rekabet kapasitesinin en önemli belirleyicilerinden biri olarak inovasyon, hem gerçekleştirilmesi hem baskılanması durumunda etkili bir rekabet aracı olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte inovasyonun, tüketici refahı ve ekonomi üzerinde de geliştirici etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle şirketler, hakim durumlarını kötüye kullanma iddiası ile karşı karşıya kaldıklarında, mevcut teknolojilere olan katkılarının göz önünde bulundurulmasını istemektedirler. Uygulamada rekabet şartları, özellikle araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan bütçelerin genellikle yüksek olduğu teknoloji-yoğun pazarlarda fiyat merkezlilikten inovasyon merkezliliğe doğru evrilmektedir. Bu bağlamda, mevcut ekonomik çerçevede rekabet, ürün pazara henüz sunulmamışken başlamakta ve bu durum firmaların sürekli inovatif olmalarını gerektirmektedir. Bundan dolayı inovatif olmayan şirketlerin nihayetinde pazarı terk etmesi olasıdır, çünkü şirketlerin varlığı, ne denli inovatif olduklarıyla doğrudan ilişkilidir. Ancak inovatif olmak yerine, işletmeler inovasyonu baskılayarak da pazar paylarını koruyabilir ve hatta artırabilirler. İnovasyon birçok farklı yolla baskılanabilir fakat bu çalışma sadece Avrupa Birliği Rekabet Hukuku kapsamında yeterli ilgi görmeyen, önemli ve belirli inovasyon baskılama uygulamalarını incelemektedir: patentlerin kullanılmaması, gecikme-için-öde sözleşmeleri, standart belirleme, yedek parça tasarım koruması, sürekli patent koruması, dışlayıcı ürün tasarımı (planlı eskitme). Bu çalışma, tüketicilerin tercih haklarını azaltması ve rakipler için pazara giriş engelleri teşkil etmesinden ötürü inovasyonun baskılanmasının, hakim durumun kötüye kullanılması yoluyla rekabet karşıtı etki doğurup doğurmadığını ve bu yolla Avrupa Birliğinin İşleyişine Dair Anlaşma'nın 102. Maddesine aykırı olup olmadığını incelemektedir. Özellikle işbu çalışma, AstraZeneca davası ile uygulama kapsamı genişletilmiş olan 102. maddenin değerlendirilmesi yoluyla, seçilen uygulamalar çerçevesinde hukuk ve inovasyon arasındaki gri alanın incelemesini sunmaktadır. Bu dava sonrasında, pazardaki rekabeti bozucu etkisi olan tüm eylem tipleri için 102. Maddenin uygulanabilir olduğu ve yoruma açık biçimde değerlendirilebildiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, ilgili maddenin uygulanabilirliğini incelemek amacıyla inovasyonu baskılayıcı eylemlerin pazar üzerindeki negatif etkilerini ve rekabet karşıtı yapılarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation is one of the key determinants of competitive capacity, as either making or suppressing innovation can be effective tools for competing. In addition, innovations have improving characteristics for the advancement of consumer welfare and the economy. Therefore, companies want their contributions to existing technologies to be considered when they are accused of abusing their dominant positions because, in practice, competition conditions are evolving from price-centric to innovation-centric, particularly in technology markets, where almost all companies allocate considerable budgets to research and development (R&D) activities. Hence, the competition starts before the product is even released onto the market in the current economic climate, which requires these companies to innovate constantly. It is therefore likely that noninnovative companies will eventually leave the market, as the existence of companies is directly proportional related to their innovativeness. However, instead of being innovative, businesses can maintain their market share, and even increase it, by suppressing innovation. This can be done in many different ways, but this study examines specific types of innovation suppression practices, namely the non-use of patents, pay-for-delay agreements, standard-setting, spare parts design protection, evergreening patents and exclusionary product design (planned obsolescence), as these issues have not received adequate attention in terms of EU competition law despite their particular importance to the functioning of competitive markets. This thesis, accordingly, debates whether the suppression of innovation is anti-competitive as a form of abusing the dominant position and therefore contrary to Article 102 of the Treaty on the Functioning of the European Union (TFEU), since it leads to less choice for consumers and more market barriers for rivals. In particular, the thesis examines the grey area of the relationship between law and innovation over selected issues by testing Article 102 TFEU, the scope of application of which has been broadened by the AstraZeneca case, which tilted practice towards an entirely fresh approach. Pursuant to this case, whenever a practice causes anti-competitive effects on the market, Article 102 TFEU would be applicable, which provides an open interpretation. This study consequently demonstrates the negative impacts of innovation suppression practices on the market, as well as their anti-competitive features, in order to show the applicability of this specific rule.