Mü'min Sûresinin ana tefsir kaynaklarına göre konulu tefsir bağlamında tahlili
Analysis of Surah Mü'min in the context of themed tafsir according to main tafsir sources
  1. Tez No: 781667
  2. Yazar: HARUN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmamızın ana konusunu Mü'min sûresinin muhteva analizi oluşturmaktadır. Araştırmamız boyunca Mü'min sûresi içerinde yer alan itikat, ibadet, ahlak ve âhiret ahvali gibi konular ele alınmıştır. Bir önceki sûre Zümer sûresinde Kur'ân'ın kendi katından indirildiği şekliyle yer alan bir sonraki Mü'min sûresinde ise bu konuyu pekiştirmek, şüpheleri ortadan kaldırmak, inanılması yönüyle ehemmiyetini ortaya koymak için Arap dilinde önemli bir yere sahip olan te'kid, yemin gibi mânalara gelen huruf-ı mukattaa ile başlayıp Kur'ân'ın tenzili bu harflerden sonra tekrar edilmiştir. İnanan, tevbe eden ve Allah'ın rahmetini umanlar için af ve mağfiret, inkâr edip asi olanlar için de gazap sıfatlarının sıralanmasıyla son kitabın Allah kelamı olduğu vurgulanmıştır. Daha sonra son peygamberden Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamberliğini onaylama ve tebliğ vazifesinde oluşabilecek sıkıntılara karsı peygamberi teselli, peygamber asrındaki inkârcıların akıbetlerini geçmiş kavimlerden misallerle uyarmakta, inkârın sonunu, kaybediş ve hüsran sahnelerini, geçmiş kavimler ve helâk olan toplumları misal göstererek insanlığı uyarmaktadır. Çalışmamızda Mü'min sûresinin tahlili objektif bir üslupla, metodolojik olarak ele alınmış, muhtevi konular tarihsel akışa bağlı kalınarak örneklendirme yöntemiyle vuzuha kavuşturulmaya çalışılmıştır. Amacımız Mü'min sûresinin muhteva analizini yaparken üzerinde çalışmış olduğumuz Konulu Tefsir bağlamında sûrenin içerisinde yer alan konuları, o konuyla alâkalı âyetleri konu bütünlüğü içerisinde başlıklar halinde ele almak. Böylece okuyucunun o konuyla alâkalı ihtiyaç duymuş olduğu bilgileri bir araya toplamak suretiyle konu bütünlüğünü oluşturmaktır. Bunu yaparken konumuz olan Mü'min sûresi ile ilgili Ana Tefsir kaynaklarında yer alan yorum farklılıklarını bir araya getirdik. Bununla birlikte kendi yorumumuzu da delillendirmek suretiyle kattık, Ayrıca konuyu desteklemek amacıyla o konuyla alâkalı Kur'ân-ı Kerimdeki diğer âyetleri ve hadis-i şerifleri de bir arada zikretmek suretiyle konumuz olan sûrenin muhteva analizini konu bütünlüğü bakımından zenginleştirmeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The main subject of our study is the content analysis of the believer period. Throughout our research, subjects such as creed, worship, morality and the hereafter, which are included in the period of the believer, have been discussed. Huruf-ı, which means ta'kid, oath, which has an important place in the Arabic language, was used to reinforce this issue, to remove doubts and to reveal its importance in terms of belief, in the period of Mü'min, which started after the Zumar Sura, which started with the Qur'an being revealed from its own level in the previous period. Beginning with the mukatta, the denunciation of the Qur'an is repeated with this taqid. It has been emphasized that the last book is the word of Allah by listing the attributes of forgiveness and forgiveness for those who believe, repent and hope for Allah's mercy, and wrath among those who deny and rebel. Then from the last prophet Hz. Prophet Muhammad (pbuh) consoles the prophet against the troubles that may arise in his duty of confirming and conveying his prophethood, he warns the fate of the unbelievers in the age of the prophet with examples from past nations, he warns humanity by showing the end of denial, scenes of loss and disappointment, past tribes and destroyed societies. In our study, the analysis of the believer's time has been handled methodologically with an objective style, and the content has been tried to be clarified by the method of exemplification by adhering to the historical flow. Our aim is to deal with the subjects in the Surah and the verses related to that subject in the context of The Tafsir, which we have worked on while analyzing the content of the Mûmin Surah, under the titles within the unity of the subject. Thus, it is to create the integrity of the subject by gathering together the information that the reader needs about that subject. While doing this, we brought together the differences of interpretation in the main Tafsir sources about the chapter of Mü'min. In addition, we tried to enrich the content analysis of the surah, which is our subject, in terms of subject integrity, by citing other verses and hadiths in the Qur'an that are related to that subject in order to support the subject.