Mü'minûn suresinin ilk on bir ayeti bağlamında ideal mümin profili
Ideal believer profile in the context of the first eleven verses of surah Mü'minûn
  1. Tez No: 779792
  2. Yazar: ÜMİT ADIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Mü'minûn suresinin ihtiva ettiği ideal mümin için vazgeçilmez olan özellikleri ele almaktadır. Bu özellikler, erdemli bir birey ve huzurlu bir toplumun oluşmasında önem arz etmektedir. Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı, metodu, kaynakları ve diğer çalışmalardan farkı açıklanmıştır. Birinci bölümde, Mü'minûn suresi hakkında genel bir bilgi verilmiş ve surede yer alan ana konular üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümü olan ikinci bölümde ise Mü'minûn suresinin başında yer alan ve ideal bir müminin sahip olması gereken vasıflar üzerinde detaylı bir şekilde durulmuştur. Bu çalışmada, olabildiğince anlaşılır ifadelere yer vermeye, farklı kaynaklardan yararlanmaya ve bilimin ölçüt olarak kabul ettiği kriterlere uymaya gayret edilmiştir. Bununla beraber genel kabul görmüş güvenilir metotlar kullanılmaya ve konu bütünlüğünün sağlanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work, ıt deals with the features that are indispensable for the ıdeal believer in the surah Mü'minûn. This features, ıt is important in the formation of a virtuous individual and a peaceful society. The work consists of an introduction and two parts. In the introduction, the importance of the study, its purpose, methad, sources and difference from other studies are explained. In the first chapter, general information about the surah Mü'minûn is given and the main issues in the surah are included. In the second part, which is the last part of the study, the qualifications that an ideal believer should possess are discussed in detail. In this study, an effort was made to include clear expressions as much as possible to benefit from different sources and to comply with the criteria accepted as criteria by science. In addition, generally accepted reliable methods have been used and tried to ensure the integrity of the subject.