21. yüzyılda ulusal güvenlik bileşeni olarak siber güvenlik: Hindistan üzerine bir çalışma
Cyber security as a national security component in the 21st century: A study on India
  1. Tez No: 781673
  2. Yazar: YAKUP BATUHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Teknolojik gelişmeler insan hayatına olumlu ve olumsuz anlamda pek çok etki yaratmaktadır. Bilgi teknolojileri (BT) de bu anlamda önemli etkiler yaratmış ve güvenlik kavramında yaşanan değişim sürecinde yer almıştır. Soğuk Savaş sonrasında küreselleşmeyle beraber yeni tehditler ortaya çıkmış ve geleneksel güvenlik anlayışının mevcut koşullarda yeterli olmayacağı görüşü güçlenmiştir. Özellikle küreselleşmenin de etkisiyle hızlı bir şekilde sivilleşen internet uluslararası politikadaki gelişmeleri derinden etkilemiştir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte bireyler ve devletler siber uzaya bağımlı hale gelmiş, özellikle 2000'li yıllardan sonra siber uzay devletler için yeni bir rekabet arenası olarak görülmeye başlanmıştır. Hindistan'da bu gelişmeler ışığında istikrarlı siber uzay ekosistemi oluşturmak adına 2000'li yıllardan itibaren çalışmalar yapmaktadır. BT'nin Hindistan ekonomisi için kritik bir öneme sahip olması ve ülkenin dijitalleşme yolunda yaptığı yatırımlar Hindistan'ın güçlü bir siber güvenlik yapısının oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Hindistan'ın siber uzaya olan bağımlılığının artması, yeni güvenlik sorunlarının oluşmasına neden olmuştur. Hindistan'ın devlet dışı aktörler ve bölgesel rakibi Çin ve Pakistan'dan algıladığı siber tehditler bu alana yönelik gelişmelere yol açmıştır. Bu gelişmelerle Hindistan, 2013 yılında Ulusal Siber Güvenlik Politikasını (NCSP) yayınlamıştır. Hindistan, yayınlanan bu politikaya rağmen siber uzayda istikrarı tam olarak sağlayamamıştır. Bunun sebepleri; belgedeki çözümlerin uygulanabilirliğinde boşlukların yer alması, belirtilen siber güvenlik uzman sayısına ulaşılamaması, devlet kurumları arasında koordinasyon probleminin yaşanması ve siber suçlarla hukuki mücadele kapasitesinin yetersiz oluşu söylenebilir. Hindistan BT endüstrisi bakımından uluslararası arenada güçlü bir ülke olsa da mevcut koşullarda istikrarlı ve güvenli siber uzay ekosistemini yaratabilmesi için siber güvenlik stratejisini yenilemesi oldukça önemlidir. Bu kapsamda tezin temel amacı günümüz dünyasında devletler ve bireyler için önemli bir alan olan siber uzayda istikrarlı bir ekosistem yaratmak için hangi adımların atılmasının gerektiğini irdelemektir. Dijitalleşmeye önemli yatırımlar yapan ve önemli bir BT ihracatçısı konumunda bulunan Hindistan'ın, siber tehditlerle mücadele kapasitesi incelenerek konu kapsamında literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. İncelemeler sonucunda Hindistan'ın siber güvenlik alanında kronikleşen sorunlarının bulunduğu ve siber tehditlerin gelişimi nedeniyle yeni bir ulusal siber güvenlik politikasına ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Technological developments create many positive and negative effects on human life. Information technologies(IT) have created significant effects in this sense and have taken part in the process of change in the concept of security. After the Cold War, new threats emerged with globalization and the view that traditional security understanding would not be sufficient in current conditions became stronger. Especially with the effect of globalization, the rapidly civilizing internet has deeply affected the course of international politics. With the spread of the Internet, creatures and states have become dependent on cyberspace, especially after the 2000s cyberspace has been seen as a new arena for competition for states. It has been operating since the 2000s to spread these developments in India and to create a cyberspace ecosystem. The fact that IT has a critical structure for the Indian economy and the country's investments in digitalization makes it an obligation for India to organize a strong cyber security structure. The increase in India's dependence on cyberspace has led to the emergence of new security issues. Cyber threats perceived by India from non-state actors and its regional rivals China and Pakistan have led to an administration in this area. With these developments, India published the National Cyber Security Document (NCSP) in 2013. Despite this policy, India could not fully ensure stability in cyberspace. The reasons for this are; the gaps in the protection of the solutions in the document, the inability to reach the specified cyber security experts, the coordination problem between government institutions, and the insufficient legal capacity to fight against cybercrime. Although India is a strong country in the international arena in the IT industry, it is very important to renew its cyber security strategy to create a stable and secure cyberspace ecosystem under current conditions. In this context, the main purpose of the thesis is to examine what steps should be taken to create a stable ecosystem in cyberspace, which is an important area for states and individuals in today's world. It is aimed to contribute to the literature within the scope of the subject by examining the capacity of India, which has made significant investments in digitalization and is an important IT exporter, to combat cyber threats. The results from studies include that India needs a new national cybersecurity policy with the development of cyber threats and chronic challenges in the field of cybersecurity.