Leaders' reactions to exogenous political shocks: an analysis of Necmetti̇n Erbakan's & Recep Tayyip Erdoğan's leadership traits and styles
Liderlerin dış siyasi şoklara tepkisi: Necmettin Erbakan & Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik özellikleri ve tarzlarının analizi
  1. Tez No: 781679
  2. Yazar: SİNEM CİNBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ ESRA ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Türkiye lider odaklı bir siyasi tarihe tanıklık etmiştir. Açıklayıcı bir değişken olarak liderlik özelliklerinin rolüne dikkate alan bu tez, kişisel özelliklerinin ve liderlik tarzlarının bir liderin politika oluşturma sürecini şekillendirmede önemli roller oynadığını öne süren liderlik çalışmalarını takip etmektedir. Türkiye siyasi tarihini yeterince anlamak için liderin önemli olduğunu varsayan bu tez, iki önemli figurün liderlik özelliklerine ve tarzlarına odaklanmaktadır: Necmettin Erbakan (1960'lardan 2010'lara kadar Türkiye'de birçok önde gelen İslami siyasi partinin kurucu üyesi ve lideri -Milli Nizam Partisi (MNP), Milli Selamet Partisi (MSP), Refah Partisi (RP)- ve Fazilet ve Saadet Partilerinin akıl hocası) ve Recep Tayyip Erdoğan (2003-2014 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan, Ağustos 2014'ten beri Cumhurbaşkanı). Kapsayıcı metodolojik yaklaşım, Erbakan ve Erdoğan'ın liderlik özelliklerinin ve tarzlarının karar verme süreçlerindeki rolünü analiz ederken, bir uzaktan değerlendirme tekniği olarak Liderlik Özellikleri Analizi (LTA) ile vaka çalışmasını birleştirir. Bu tez, LTA'yı kullanarak, Erbakan ve Erdoğan'ın özelliklerinin ve liderlik tarzlarının her iki liderin de karşı karşıya kaldığı askeri tehditler ve partilerinin kapatılma davaları karşısında değişip değişmediğini ve değişti ise ne şekillerde olduğunu tartışmaktadır. LTA'nın sunduğu değerli ve anlamlı sonuçları göz önünde bulunduran bu tez, Türk siyasi liderleri hakkındaki literatürü ampirik olarak genişletmekte ve siyaset çalışmasında dışsal şokların rolüne ilişkin liderlik çalışmalarına teorik olarak katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has witnessed a leader-oriented history of politics. Considering the role of leadership characteristics as an explanatory variable, this thesis follows the leadership studies suggesting that personal traits and leadership styles play significant roles in shaping a leader's policy-making process. Presupposing that the leader matters to adequately comprehend Turkish politics, this thesis focuses on the leadership traits and styles of two significant figures: Necmettin Erbakan (the founding member and leader of several prominent Islamic political parties in Turkey from the 1960s to the 2010s, namely the National Order Party (MNP), the National Salvation Party (MSP), the Welfare Party (RP), mentor of the Virtue and Felicity Parties); and Recep Tayyip Erdoğan (chairman of the Justice and Development Party, Prime Minister between 2003 and 2014, and President since August 2014). In analyzing the role of the leadership traits and styles of Erbakan and Erdoğan in their decision-making process, the overarching methodological approach combines the Leadership Trait Analysis (LTA) with an at-a-distance assessment technique and the case study. Using LTA, this thesis discusses whether and in what ways Erbakan's and Erdoğan's traits and leadership styles changed in response to the military threats both leaders faced and their parties' closure cases. Considering valuable and meaningful results delivered by LTA, this thesis empirically expands the literature on Turkish political leaders and contributes theoretically to leadership studies on the role of exogenous shocks in studying politics.