Effect of lateral and medial foot wedges on the lower extremity muscle activities and joint angles during gait
Yürüyüş esnasında alt ekstremite kas aktivitelerine ve eklem açılarına yan ve medial ayak takozlarının etkisi
- Tez No: 781684
 - Danışmanlar: PROF. DR. BORA BÜYÜKSARAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmaya farklı yaşlarda ve her iki cinsiyetten 16 kişi katılmıştır. Deneklerin 5'inde valgus (2,5-3 derece) vardı. 5 eksik veri nedeniyle elendi. Çalışma, her iki ayağa medial ve lateral takozlar uygulanırken alt ekstremite kas aktivitesindeki değişimi bulmak amacıyla 2 kadın ve 14 erkek üzerinde uygulandı. Çünkü lateral ve medial takozların diz dışındaki eklem açılarını (hareket açıklığını) nasıl etkilediği net değildir. Bu araştırma bu konuyu ele almakta ve hastaların eklem açılarını düzeltmek için ilaç olarak kullanılabilecek takozların yaptığı değişikliği araştırmaktadır. Alt ekstremite kasları ve eklemleri üzerindeki etkileri gözlemlemek için hareket yakalama için yüksek hassasiyetli cihazlar (Xsens sistemi) kullanılarak“takoz yok”durumu kontrol olarak kabul edilerek her iki takoz tipinde de takozları lateral ve medial 10mm ve 15mm yapmak için iki derece kullanıldı. ) ve EMG (Delsys sistemi) elektromiyografisi. Yürüyüş sırasındaki hareket açıklığı ve EMG aktivasyon yüzdesi gibi yürüyüş analizi parametreleri kullanıldı ve sonuçların verileri SPSS kullanılarak istatistiksel olarak test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 16 subjects participated in different ages and both genders were. 5 of the subjects had a valgus of (2.5-3 degrees). 5 was eliminated due to data missing. The study was applied to 2 females and 14 males for the purpose to find the change in the muscle activity of the lower limbs while applying medial and lateral wedges on both feet. Since it is unclear how lateral and medial wedges affect joint angles (range of motion) other than the knee. This research discusses this topic and investigates the change that the wedges make which might be used as a medication to correct the angle of the joints of patients. Two degrees were used to make the wedges as lateral and medial 10mm and 15mm in both types of wedges considering the“no wedges”condition as control, to observe the effects on lower limbs muscles and joints using highly sensitive devices for motion capture (Xsens system) and EMG (Delsys system) electromyography. Gait analysis parameters such as range of motion and EMG activation percentage during gait were used and data of the results were tested statistically using SPSS.