Akdeniz defnesi (Laurus nobilis) ve su kamışı (Phragmites australis) yaprak özütleri ile bakır oksit nanopartiküllerin fitosentezi: Antioksidan içeriğinin, antibakteriyel aktivitenin ve boyar madde adsorpsiyonunun belirlenmesi
Phytosynthesis of copper oxide nanoparticles via Laurus nobilis and Phragmites australis: Determination of antioxidant content, antibacterial activity and dye decolorization potential
- Tez No: 781690
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ALTIKATOĞLU YAPAÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında nanoteknoloji alanı sürekli olarak gelişmekte olan bir alan olmakla birlikte nanopartiküllerin üretimi için biyolojik malzemelerin kullanımını sağlayan yeni bir yöntem olarak görülmektedir. Nanopartiküller birçok farklı kimyasal, fiziksel ve biyolojik yaklaşımlarla kolayca hazırlanabilir ancak bu yöntemler arasında biyolojik bir yaklaşım olan yeşil sentez; toksik etki yaratmayan, altenatif, hızlı, basit, düşük maliyetli, güvenilir, biyomedikal ve farmakolojik uygulamalara uyumlu ve çevre dostu bir yöntem olması ile birlikte tehlikeli kimyasallar kullanımını gerektirmez. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü yeşil sentez en umut vaat eden yöntem olarak görülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında temel amaç yeşil sentez yöntemi ile metal nanopartikül üretimi ve karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirmektir. İndirgeyici ajan olarak kullanılan Akdeniz defnesi (Laurus nobilis) ve su kamışı (Phragmites australis) bitkilerinin yapraklarından elde edilen ekstraktlarla yeşil sentez yoluyla elde edilen bakır oksit nanopartiküller; UV-Vıs (Ultraviyole ve görünür bölge spektroskopisi), FT-IR (Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi), SEM (Taramalı elektron mikroskobu) ve TEM (Geçirimli elektron mikroskobu) ile karakterize edilmiştir. Elde edilen bakır oksit nanopartiküllerin antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri belirlendikten sonra Coomassie Brilliant Blue R-250 (CBBR-250) boyar madde üzerinde adsorpsiyon çalışması yapılarak boyar madde giderme özelliği incelenmiştir. Bitki ekstraktlarının ve yeşil sentez yoluyla elde edilen bakır oksit nanopartiküllerin antioksidan aktivitelerini incelemek için toplam fenolik bileşik miktarı tayini, toplam flavonoid miktarı tayini ve indirgeme gücü yöntemleri kullanılmış olup hem ekstraktların hem de nanopartiküllerin oldukça yüksek antioksidan etkiye sahip oldukları görülmektedir. Antibakteriyel etkiyi gözlemlemek için bitki ekstraktlarının ve bakır oksit nanopartiküllerin inhibisyon bölgesi E. coli ve S. aureus'a karşı ölçülmüştür ve standart antibiyotik ile pozitif kontrol yapılmıştır. Antimikrobiyal çalışmalarda disk difüzyon yöntemi kullanılmış olup bakır oksit nanopartiküllerin oldukça iyi antibakteriyel etki gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the researches made in recent years, nanotechnology is a constantly developing field, but it is seen as a new method that provides the use of biological materials for the production of nanoparticles. Nanoparticles can be easily prepared with different chemical, physical and biological approaches, but these methods include green synthesis, which is a biological approach; It is an alternative, fast, simple, low-cost, reliable, non-toxic, biomedical and pharmacological method that is environmentally friendly and does not require the use of hazardous chemicals. For these and similar reasons, green synthesis is seen as the most promising method. The main purpose of this thesis is to produce metal nanoparticles and to carry out characterization studies with the green synthesis method. Copper oxide nanoparticles obtained by green synthesis with extracts from Laurel leaf (Laurus nobilis) and water reed leaf (Phragmites australis) plants used as reducing agents UV-Vıs (Ultraviolet and visible region spectroscopy), FT-IR (Fourier transform infrared spectroscopy) It has been characterized by SEM (Scanning electron microscope) and TEM (Transmission electron microscope). After the antibacterial and antioxidant activities of the obtained copper oxide nanoparticles were determined, the dye removal properties were investigated by performing an adsorption study on the Coomassie Brilliant Blue R-250 (CBBR-250) dyestuff. In order to examine the antioxidant activities of plant extracts and copper oxide nanoparticles obtained by green synthesis, total phenolic compound amount determination, total flavonoid amount determination and reducing power methods were used and it was shown that it has a very high antioxidant effect. To observe the antibacterial effect, the inhibition zone of bay leaf and water cane leaf extracts and copper oxide nanoparticles were measured against E. coli and S. aureus and a positive control was performed with standard antibiotic. Disc diffusion method has been used in antimicrobial studies and it is seen that copper oxide nanoparticles have a very good antibacterial effect.