Ni-Cu/zeolit katalizörü varlığında metanol buhar reformingi ile hidrojen üretimi
Hydrogen production by methanol steam reforming in the presence of Ni-Cu/zeolite catalyst
- Tez No: 781689
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, Ni-Cu/Zeolit katalizörlerinin metanol buhar reformingi ile hidrojen üretimi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Katalizörler, emdirme yöntemi ile kütlece %15 metal yükleme oranı sabit tutularak farklı Ni ve Cu yükleme oranlarında sentezlenmiş ve XRF, XRD, TGA, FT-IR, BET, partikül boyutu analizi ve SEM-EDS yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Katalizörlerin katalitik aktiviteleri, 200-400 °C'de, atmosferik basınçta, 2,5:1 S/C molar oranında gerçekleştirilen metanol-su besleme koşullarında incelenmiştir. Hidrojence en yüksek gaz ürün karışımı 7,5Ni-7,5Cu/Zeolit katalizörü ile 200 °C'de %99,01 H2 seçiciliği, 2,78 mol H2/mol MeOH H2 verimi, %99,61 metanol dönüşümü ile elde edilmiştir. 7,5Ni-7,5Cu/Zeolit katalizörü stabilite testine tabi tutulmuş olup, 64 saat reaksiyon boyunca katalizörün aktivitesinde herhangi bir değişimin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca kullanılmış tüm katalizörlerin XRD, TGA ve DTG karakterizasyonları tekrar edilerek katalizör etkinliği ve kok oluşumu incelenmiştir. Deneysel çalışmaya ek olarak metanol buhar reformingi termodinamik modellemesi Aspen Plus V8.8 kullanılarak gerçekleştirilmiş ve simülasyon ile deneysel çalışmanın uyumluluğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of Ni-Cu/Zeolite catalysts on hydrogen production via methanol steam reforming. Catalysts were synthesized by loading different ratios of Ni and Cu as a constant mass ratio of %15 metal loading and the samples were subjected to XRF, XRD, TGA, FT-IR, BET, particle size analysis, and SEM-EDS methods to observe the changes in their structure and properties. In the methanol steam reforming process, the catalytic activities of catalysts were examined at 200–400 °C, at atmospheric pressure, and by feeding methanol and water with 2.5:1 S/C molar ratios. The highest hydrogen gas product mixture was obtained with the 7.5Ni7.5Cu/Zeolite catalyst at 200 °C with 99.01% H2 selectivity, 2.78 mol H2/mol MeOH yield, and 99.61% methanol conversion. Then, this catalyst was subjected to a stability test, and it was observed that there was no decrease in catalyst activity for 64 hours. In addition, the XRD, TGA, and DTG characterizations of all used catalysts were repeated, and the catalyst efficiency and coke formation were investigated. In addition to experimental studies, thermodynamic modeling of methanol steam reforming was carried out using Aspen Plus V8.8 software. The simulation and experimental studies state that these two approaches are compatible.