COVID-19 pandemi sürecinde okul öncesi müzik eğitimine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teachers opinions on pre-school music education during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 781726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aralık 2019'da ortaya çıkan bir hastalık epidemi bir hal alarak kısa sürede etkisini göstermiştir. CoV tipi beta-CoV grubundan yani“Coronavirus disase-19”(Coivd-19) olarak tanımlanan virüs, başta Wuhan kenti olmak üzere birçok ülkenin kapanma sürecine girmesine neden olmuştur. Kapanma süreciyle birlikte birçok ülke yüz yüze eğitime ara vermiş, uzaktan eğitim süreci başlamıştır. Bu araştırmada Covid-19 pandemi sürecinde okul öncesi eğitim kurumlarında işlenen müzik etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca katılımcıların üniversitede almış oldukları okul öncesi müzik eğitimi hakkındaki görüşleri de araştırılmıştır. Araştırmada veriler, Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 25 okul öncesi öğretmenine yöneltilen“Öğretmen Görüşme Formu”kod ve kategorilere ayrılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların %80'nin üniversite eğitimi boyunca almış oldukları eğitimi yeterli bulmadıkları, %88'nin müzik etkinliklerinde en çok kullandığı etkinliğin“Ritim Çalışmaları”olduğu, okul öncesi öğretmenlerinin yarısının okul öncesi müzik öğretim yöntemlerini bilmedikleri ya da kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca pandemi sürecinde derslerini olumsuz etkileyen sorunların başında“Alt Yapı (Hız)”ve“Çocukların Ekran Başında Bulunma Süreleri”olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların tamamı yüz yüze eğitime kıyasla uzaktan eğitim sürecinde farklılıklar olduğuna yönelik ifadelerde bulunmuşlardır. Son olarak katılımcıların 80'inin yüz yüze ve uzaktan eğitim sürecinde müzik etkinliklerinden yararlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A disease that emerged in December 2019 became an epidemic and showed its effect in a short time. The virus, which is defined as the CoV type beta-CoV group, namely“Coronavirus disase-19”(Coivd-19), has caused many countries, especially the city of Wuhan, to enter the closure process. With the closure process, many countries took a break from face-to-face education and the distance education process started. In this research, it is aimed to examine the music activities performed in preschool education institutions during the Covid-19 pandemic process. In addition, the views of the participants about the preschool music education they received at the university were also investigated. In the research, the data were analyzed by sorting out the“Teacher Interview Form”directed to 25 preschool teachers working in different provinces of Turkey into codes and categories. As a result of the analyzes, it was revealed that 80% of the participants did not find the education they received during their university education sufficient, 88% of them mostly used“Rhythm Studies”in music activities, half of the preschool teachers did not know or did not use the preschool music teaching methods. In addition, it has been revealed that“Infrastructure (Speed)”and“Times of Children's Screening”are the leading problems that negatively affect their lessons during the pandemic process. All of the participants stated that there are differences in the distance education process compared to face-to-face education. Finally, it was concluded that 80% of the participants benefited from music activities in the face-to-face and distance education process.