5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu açısından ev hizmetlerinde çalışanların durumu
Status of employees working in domestic services in terms of Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510
- Tez No: 781736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde ev hizmetlerinde çalışanlara sağlanan sosyal güvenliğin önemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Amaçlardan bir diğeri ise sorunları ve hakları bakımından gündeme gelmeyen ev hizmetleri sektörüne farkındalık oluşturabilmektir. Evlerde ücret karşılığında temizlik, ütü, yemek, bakım, bahçıvanlık, şoförlük, bulaşıkçılık gibi işleri yapan kişiye ev hizmetleri çalışanı denir. Kadınların da iş gücüne katılımı ile hem dünyada hem de ülkemizde ev hizmetleri büyük bir sektör haline gelmiştir. Buna karşılık ev işçileri birçok problem ile karşılaşmaktadır. Ev hizmetleri sektöründe daima bir belirsizlik söz konusudur. Kötü çalışma koşulları, düşük ücrete mütekabil uzun çalışma süreleri, kayıt dışılık, sosyal güvence eksiklikleri, psikolojik buhranlar sorunlardan sadece bir kaçıdır. Ev hizmetleri sektörü kayıt dışılığın yüksek olduğu sektörlerden biridir. Bu nedenle gerek ulusal gerekse uluslararası hukuksal düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Ülkemizde ev hizmetleri çalışanları sosyal güvenceleri bakımından, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına alınmıştır. 2014 yılında 5510 sayılı Kanuna eklenen Ek madde 9 ile ev işçilerine sigortalılıkları bakımından ayrıntılı düzenlemeler getirilmiştir. Çalışmamızda ev işçilerinin sorunlarına da değinerek, 5510 sayılı Kanun açısından yapılan düzenlemeler analiz edilecek ve değerlendirilecektir. Ev hizmetleri sektörü, çağdaş çalışma döneminde bir adım geriden gelerek gündemde yerini koruyamamaktadır. Bu bağlamda kanuni düzenlemeler çerçevesinde, çalışanların sosyal güvenceleri bakımından bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Anahtar kelimeler Ev işçileri, ev hizmeti, sosyal güvenlik, sigortalılık, çalışma koşullar
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to highlight the significance of social security benefits offered to domestic workers within the terms of Law No. 5510 on Social Insurance and General Health Insurance. The domestic services industry, which is not on the agenda in terms of its issues and rights constitutes the other purpose of this paper. A domestic service worker is someone who performs tasks including cleaning, ironing, cooking, maintaining houses, gardening, chauffeuring, and dishwashing in exchange for payment. Domestic services have grown significantly both globally and in our nation as a result of women entering the workforce. However, domestic employees deal with a variety of issues. The domestic services industry is characterised by constant unpredictability. A few of these issues include unfavourable working circumstances, lengthy hours for little pay, informality, a lack of social security, and psychological depressions. One industry where informality is prevalent is domestic services. National and international legal laws are therefore required. The Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510 provides social security for domestic service employees in our country. For domestic workers' insurance coverage, certain rules have been imposed as per the Additional Article 9 that was added to Law No. 5510 in 2014. We will analyse and evaluate the Law No. 5510 rules in our study by focusing on the issues facing domestic workers. The domestic services sector cannot continue to be a priority by falling behind in the contemporary working era. It is intended to increase employee understanding of social security in this context, within the confines of legal rules. Keywords Domestic workers, domestic service, social security, insurance, working conditions