Neoliberal politika çerçevesinde Şili'deki emeklilik sistemi
Pension system in Chile under neoliberal policy
- Tez No: 781737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sosyal güvenlik insanlığın var olduğu günden bugüne bütün toplumlar için bir ihtiyaç olmuştur. Bu ihtiyaç başlangıçta geleneksel yöntemlerle karşılanmaya çalışılmış, geleneksel sosyal güvenlik yapılarının yetersiz kalması ve sanayileşmenin etkisiyle artan sosyal güvenlik ihtiyacı nedeniyle devlet de bu alana müdahil olmuştur. II. Dünya Savaşı'ndan sonra sosyal güvenlik ulusal ve uluslararası pek çok belgede yer alarak toplumu oluşturan herkes için evrensel bir hak olarak tanımlanmıştır. 1945-1970 yılları arasında refah devleti harcamalarının yüksek seviyelere ulaşması bir krizle sonuçlanmış, krizin etkileri refah devletinin sonunu getirmiştir. Artan kamu harcamalarıyla birlikte ortalama yaşam süresinin uzaması, krizle birlikte işsizliğin artması sosyal güvenlik sisteminin gelir gider dengesini bozarak sistemi çıkmaza sürüklemiştir. Yaşanan finansman krizine çözüm olarak neoliberal politikalar önerilmiştir. 1980'lerden itibaren devletin ekonomiye müdahalesinin sınırlandırılması ve serbest piyasa ekonomisinin güçlendirilmesi yönündeki fikirlerle birlikte neoliberal politikalar kabul görmeye başlamıştır. Bu doğrultuda neoliberal politikaların uygulandığı ilk ülke konumunda olan Şili'nin sosyal güvenlik sistemi incelenmiş, uygulanan politikaların sosyal güvenlik sistemini nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan dokümanların incelenmesi yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen bulgulara ve ulaşılan sonuçlara göre özelleştirilen Şili emeklilik sistemi, emeklilik yönetim şirketlerinin idari masraflarının düzeyinin yüksek olması, sistemin kötü yönetilmesi ve emekli maaşlarının düzeyinin düşük olması nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelmiştir. Emeklilik sistemlerinin sadece özel şirketler tarafından yönetilmesi çeşitli sorunları beraberinde getirmiş, devletin sosyal güvenliği sağlama fonksiyonunun önemi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social security has been a need for all societies since the day humanity existed. This need was initially tried to be met by traditional methods, and the state was also involved due to the growing need for social security due to the lack of traditional social security structures and the impact of industrialisation. After World War II, social security was included in many documents, national and international, and was defined as a universal right for all who formed society. Between 1945 and 1970, high levels of welfare state spending resulted in a crisis, and the effects of the crisis marked the end of the welfare state. The prolongation of life expectancy coupled with increased public spending, rising unemployment with the crisis have disrupted the social security system's income expense balance, plunging the system into deadlock. Neoliberal policies have been proposed as a solution to the funding crisis. From the 1980s onwards, neoliberal policies began to be accepted, with ideas for limiting state intervention in the economy and strengthening the free market economy. As the first country in which neoliberal policies were implemented, Chile's social security system was studied and focused on how the policies implemented affected the social security system. The research was prepared using the method of examining documents, one of the qualitative research methods. Privatized based on the findings and results reached, Chile's pension system has become the focus of criticism because of the high level of administrative costs of pension management companies, poor management of the system and low level of pensions. The mere management of pension systems by private companies has raised several problems, with the importance of the state's function to ensure social security understood.