Türkiye'de kısmi süreli çalışanların sosyal güvenliği
Social security of part-time employees in Turkey
  1. Tez No: 781153
  2. Yazar: GENCO AYAZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türkiye'de sosyal sigortalar sistemine ilişkin temel düzenleme 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'dur. 5510 sayılı Kanun'da sosyal güvenlik haklarından yararlanma açısından kural olarak tam gün çalışanlar ile kısmi süreli çalışanlar arasında bir ayrım yapılmamıştır. Ancak, Türk sosyal güvenlik sisteminde sigortalının birçok hakka ulaşması belirli miktarda prim ödeme gün sayısı koşuluna bağlandığından uygulamada kısmi süreli hizmet akdiyle çalışanların gerekli prim ödeme gün sayılarını tamamlamaları ve sosyal güvenlik yardımlarına erişebilmeleri kolay olmamaktadır. Yine, tam gün çalışanlar ile kısmi süreli çalışanların sigortalılık bildirimlerine ilişkin usul ve esaslarda kural olarak bir ayrım söz konusu değilse de kanun koyucunun kısmi süreli çalışan sigortalılara ilişkin düzenlemelerde çoğu zaman 5510 sayılı Kanun'un genel sistematiği ile sosyal sigortalara ilişkin genel ilkelerden ayrıldığı görülmektedir. Diğer yandan, 5510 sayılı Kanun'da bazı kısmi süreli çalışanların sosyal güvenliği ek maddelerde özel olarak düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemeler kısmi süreli hizmet akdiyle çalışan sigortalılar için aynı Kanun'da yer alan genel, ortak ve kapsayıcı düzenlemelerin birçoğundan farklılık göstermektedir. Kısmi süreli hizmet akdiyle çalışan sigortalılar kural olarak tüm sigorta kollarına tabi olmasına karşın, sosyal güvenlikleri özel olarak düzenlenen bu çalışanların tüm sigorta kolları yerine bazı sigorta kolları kapsamında olmaları yeterli görülmüştür. Çoğu durumda prim ödeme yükümlüsü de hizmet akdine tabi olan bu çalışanların kendisi olmaktadır. Bazı kısmi süreli çalışanlara ilişkin bu özel düzenlemeler incelendiğinde bu çalışanların sosyal güvenlik kapsamına alınmalarını sağlamaktan ziyade, bunları çalıştıran işverenler üzerindeki sosyal güvenlik yükümlülüklerini azaltmak amacının daha baskın olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The basic regulation regarding the social insurance system in Turkey is the Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510. In the Law No. 5510, as a rule, no distinction is made between full-time employees and parttime employees in terms of benefiting from social security rights. However, in the Turkish social security system, since the insured's access to many rights is conditional on the number of days to pay premiums, in practice, it is not easy for employees with part-time employment contracts to complete the required number of premium payment days and access social security benefits. Although there is no distinction as a rule in the procedures and principles regarding the insurance arrangements of full-time workers and part-time workers, it is seen that the legislator often differs from the general systematic of the Law No. 5510. On the other hand, the social security of some part-time employees is specifically regulated in additional articles in the Law No. 5510. These regulations differ from most of the general, common and comprehensive regulations in the same Law for those working with part-time employment contracts. Although part-time employees are subject to all insurance branches as a rule, some parttime employees whose social security is regulated separately are considered sufficient to be covered by some insurance branches instead of all insurance branches. In most cases, the obligation to pay the premium is the employees themselves with the employment contract. When these special regulations regarding some part-time employees are examined, it is seen that the aim of reducing the social security obligations on the employers who employ them is more dominant than ensuring that these employees are covered by social security.