Understanding football tactics through the logic of paradigm shift
Futbol taktiklerinin paradigma değişimi mantığı yoluyla anlaşılması
  1. Tez No: 781750
  2. Yazar: GÖKSEL YIKMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ROBERT NORTHCOTT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - Birkbeck
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
“Bilimsel Devrimlerin Yapısı”adlı eserinde paradigma kavramından ve bilimsel süreçte paradigmaların yeri ve öneminden bahseden Kuhn'un bilim felsefesine dair görüşlerinden yola çıkarak; yüksek lisans tezimi şu temel araştırma sorusunun üzerine inşa ettim:“Futbol taktikleri, paradigma kaymaları düşünülerek, hangi boyutta Kuhn'un yöntemi ile anlaşılabilir?”Bu bağlamda takım dizilişi, bu dizilişe uygun yetenekli futbolculara sahip olmak, futbol kulübünün mali olanakları, etkili bir antrenör kadrosu ve bunun gibi özellikleri içeren çok geniş bir kavram olarak ele aldığım futbol taktiklerinin ustaca yapısı ve Kuhn'un bilim felsefesinde çığır açan paradigma kavramının içeriği ve önemi göz önüne alındığında, hem bu ikisinin birbiriyle verimli bir şekilde ilişkili olduğunu görmek hem de daha önce üzerinde çalışılmamış bir konu olan“futbol taktiklerinin bir paradigma olarak kabul edilip edilemeyeceği”ne ilişkin bir açıklamaya sahip olması bakımından teze özgünlük katmıştır. Buna ek olarak, Kuhn'un bilimsel devrimlerle alakalı teorisi ve futbol tarihindeki taktik değişimleri bağlamında yeni taktiklerin ortaya çıkması arasında metodolojik benzerlikler keşfedebilme konusunu da araştırma sonucunda olumlu şekilde neticelendirdik. Yukarıda belirtilen tez üç ana bölümde yapılandırılmıştır. Birinci bölümde, Kuhn'a göre paradigma değişimlerinin nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. İkinci bölüm, Kuhn'un paradigma değişimleri ile ilgili örneklerini referans alarak, nasıl futbol taktiklerinin bir paradigma olarak düşünüldüğü ile ilişkin olmuştur. Üçüncü ve son aşama ise futbol taktiklerinin paradigma değişiminin mantığı vasıtasıyla anlaşılabilmesini ilk iki bölümdeki argümanları kullanarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to be able to discover methodological similarities between the emergence of new tactics in the context of tactical changes in football history and the theory of paradigm shifts related to scientific revolutions in the philosophy of science. In this context, it has been argued that whether the changes in football tactics can be regarded as paradigmatic changes or not, taking into consideration certain points, and the question of whether the changes in football tactics can be handled as paradigm shifts in the scientific framework, and it has been analysed whether changes in soccer tactics can be handled as paradigm shifts in the scientific framework. The work's philosophical framework is based on the views of Thomas Kuhn on the philosophy of science in his work titled“The Structure of Scientific Revolutions”. The paradigm shift in this context is explained in detail through the concepts such as the anomalies in the paradigm, the period of scientific crisis and the scientific revolution. In the second part of the work, it is examined whether the methods (tactics) created to gain success in the football can be taken as paradigm in detail through examples in football history. As a result, it has been shown that football tactics can be regarded as paradigms and tactical changes can be regarded as paradigm shifts. With this study, it was expected to open a new discussion area about the evaluation of sport -especially football -through philosophy.