Primer obstrüktif megaüreter ve vezikoüreteral reflü etiyolojisinde cajal hücrelerin rolü
The role of cajal cells in the etiology of primary obstructive megaureter and vesicoureteral reflux
- Tez No: 781758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KARACA, UZMAN BAŞAK UÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Primer Obstrüktif Megaüreter ve Vezikoüreteral Reflü Etiyolojisinde Cajal Hücrelerin Rolü Giriş: Cajal'ın interstisyel hücrelerinin (ICH) üreterin pacemaker aktivitelerinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı primer obstrüktif megaüreter (POM) ve vezikoüreteral reflü (VUR) hastalarının örneklerinde ICH ve sinir lifi sayı ve dağılımlarını etiyolojilerini aydınlatmak için karşılaştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bölümümüzde 2000-2007 yılları arasında POM (15 hasta, 17 UVJ) ve VUR (19 hasta, 26 UVJ) nedeniyle opere edilen 34 hastanın 43 üreterovezikal bileşke (UVJ) örneği incelendi. Kontrol olarak, 9 otopsiden alınan UVJ örnekleri kullanılmıştır. Spesifik antikorlar (S100 destekli nöronal hücre markerı, c-kit-Cajal hücre markerı) ile immünohistokimyasal boyama yapıldı. İstatistiksel analiz için Spearman'ın parametrik olmayan korelasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Role of Cajal Cells in the Etiology of Primary Obstructive Megaureter and Vesicoureteral Reflux İntroduction: İntertitial cell's of Cajal (ICH) are thought to be responsible for pacemaker activities of ureter. The aim of our study is to compare numbers and distributions of ICH and nerve fibers in the specimens of patients having primary obstructive megaureter (POM) and vesicoureteral reflux (VUR) in order to enlighten their etiology. Patients and Methods: Specimens of the 43 ureterovesical junctions (UVJ)from 34 patientswho have been operated for POM (15 patient,17 UVJ)and VUR (19 patient,26 UVJ)in our department between 2000 and 2007 have been analyzed. As a contro, specimens of the UVJ from 9 autopsies have been used. Immunohistochemical staining was performed by spesific antibodies (S100-supporting neuronal cell marker, c-kit-Cajal cell marker). Spearman's non-parametric correlation has been used for statistitical analysis.