Sporcularda akut yüklenme sonrası bioimpedans analiz yöntemiyle ölçülen vücut kompozisyonu parametrelerinin yüklenme skorları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of body composition parameters measured by bioimpedance analysis method with loading scores after acute loading in athletes
- Tez No: 781787
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN KARA, DOÇ. DR. TUFAN ULCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporcularda akut yüklenme sonrası bioimpedans analiz yöntemiyle ölçülen vücut kompozisyonu parametrelerinin yüklenme skorları ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavına katılan sporcular arasından rastgele örneklem yöntemiyle seçilen, yaş ortalamaları 18,791±1,257, ağırlık ortalamaları 53,381±7,677 kg ve boy ortalamaları 164,682±5,225 cm olan 111 bayan, yaş ortalamaları 19,095±1,305, ağırlık ortalamaları 66,790±12,283 kg ve boy ortalamaları 176,286±6,623 cm olan 105 erkek olmak üzere toplam 216 sporcu dahil edilmiştir. Tanita MC-780 bioimpedans cihazı kullanılarak sporcuların yağsız kütle, total kas kütlesi, total yağ oranı, total vücut sıvısı, hücre içi sıvı, hücre dışı sıvı, bazal metabolizma hızı, obezite derecesi, bel kalça oranı, bel boy oranı, protein, mineral, fiziksel inceleme, iskelet kası ve düz kas oranları belirlendi. Varyans analizi sonuçlarına göre yağ kütlesi % (p< 0.002), total yağ oranı %(p< 0.002) , total vücut sıvısı %(p< 0.001) ve total kas kütlesi % (p< 0.004) değişkenleri bakımından puan seviyeleri arasında çok anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmuştur. Kruskal-Wallis H testi sonuçlarına göre Total yağ oranı kg değişkeni bakımından puan seviyeleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0.005). Mineral % değişkeni bakımından puan seviyeleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,024). Sonuç olarak; Yüksek yüklenme skorlarına sahip sporcuların orta ve düşük yüklenme skorlarına sahip olan sporculara oranla yağ kütlesi % ve total yağ oranı % değişkenleri hariç diğer değişkenler bakımından daha iyi vücut kompozisyonu değerlerine sahip oldukları görülmüştür. Vücut yağ yüzdelerinin düşük olması, yağsız kütlenin yüksek olması, kas kütlesinin fazla olması, vücut su oranının yüksek olması sporcuların performansını artırırken sağlıklarını korumalarına da yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between body composition parameters measured by bioimpedance analysis method and loading scores in athletes after acute loading. To this study, 111 female athletes whose age averages 18,79±1,25, weight averages 53,38±7,67 kg and height averages 164,68±5,22 cm and 105 male athletes whose age averages 19,09±1,30 weight averages 66,79±12,28 kg and heigt averages 176,28±6,62 chosen by random sample method from totally 216 athletes taking part in Ahi Evran University sports science faculty special talent test, were included. By using the Tanita MC-780 bioimpedance device, the athletes' lean mass, total muscle mass, total fat ratio, total body fluid, intracellular fluid, extracellular fluid, basal metabolic rate, obesity degree, waist-hip ratio, waist-height ratio, protein, mineral, physical survey, skeletal muscle and smooth muscle ratios were determined. According to the results of analysis of variance, highly level of significant differences were found between score levels in terms of fat mass% (p< 0.002), total fat ratio(p< 0.002), total body fluid% (p< 0.001) and total muscle mass % (p< 0.004) variables. According to Kruskal-Wallis H test results, a significant difference was found between score levels in terms of Total fat ratio kg variable (p=0.005). Significant difference was found between score levels in terms of mineral % variable (p=0.024). In conclusion; it is seen that athletes with high loading scores have better body composition in terms of total body fluid % and total muscle mass % variables compared to athletes with medium and low loading scores. Low body fat percentage, high lean mass, high muscle mass, high body water ratio increase the performance of athletes and positively affect their health.