Uygulamada taksirle yaralama ve öldürme suçları: Trafik kazaları
In practice offenses of injury and killing by negligence: Traffic accidents
  1. Tez No: 781790
  2. Yazar: MUSTAFA MACİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM BİÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Trafik, Law, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu“Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar”başlığı altında ulusal ve uluslararası temel haklardan biri olan taksirle yaralama suçunu düzenleyerek, kişilerin vücut dokunulmazlığını yasal olarak korunma altına almıştır. TCK'nın 22. maddesi taksirin tanımı ve devam eden fıkralarında basit ve bilinçli taksir ayrıca, TCK 21/2'de olası kast kavramları düzenlenmiştir. Trafik kazalarının sebebi olan eylemlerin taksirin bir şekli olan bilinçli taksirle mi yoksa kastın bir şekli olan olası kastla mı işlendiği konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Mülga 765 sayılı TCK'da trafik kazaları genel olarak kusur oranıyla açıklanmışken günümüz yargı kararlarında artık bu eylemlerin bazılarının taksirden daha ağır istisnai bir sorumluluk olan olası kast alanına sokulmaya başlanılmıştır. Bunun sebebi hiç şüphesiz sürücülerden kaynaklı ihmaller zincirinin fazlalığı sonucunda meydana gelen trafik kazalarının artması ve bunun sonucunda ölüm sayılarındaki artış yaşanması caydırıcılık için daha ağır yeni bir derece oluşturulmasına neden olmuştur. Bu nedenle kanun koyucu ceza artırımı ve trafik kazalarını taksirden kastın bir derecesi olan olası kasta dahil etmek yoluyla caydırıcılığı sağlamakla birlikte ayrıca kazaların azaltılması bakımından sürücüler için de tehdit algısı oluşturmaya çalışmıştır. Trafik kazalarından kaynaklı ölüm ve yaralama suçunda hukuka uygun bir cezaya hükmedilmesi için her iki kavramın net bir ayrımının yapılması önem arz etmektedir. Resmi istatistiklere göre trafik kazalarının yüksek oranı ve sonuçları karşısında hem devlet hem de toplum açısından tehlikeliliğini devam ettirmektedir. Tezin amacı, bu suçta caydırıcılığın yanında taksirli suç ile olası kast konusundaki kafa karışıklığını azaltmak, kanun maddesinin daha basit ve anlaşılabilir bir şekilde ifade edilmesini sağlamak için öğreti ve uygulamada eksik olarak ifade edilen hususları incelemek, tartışmak ve çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The new Turkish Penal Law No. 5237 regulates the crime of injury by negligence, which is one of the national and international fundamental rights, under the title of“Offenses Against Body Immunity”, and legally protects the immunity of the user's body. The definition of negligence in Article 22 of the TPL and simple and graphic negligence in the following paragraphs, as well as possible caste concepts in TPL 21/2. There are serious points about whether the cards, which are the causes of traffic accidents, are processed with negligence, which is a form of negligence, or with possible intent, which is a form of intent. In the repealed TCK No. 765, traffic accidents were generally explained with the defect rate, but in our judicial decisions, some of these acts are no longer included in the probable caste zone, which has an exceptional burden heavier than negligence. The reason for this is undoubtedly the emergence of traffic accidents that occur as a result of the excess chain of negligence caused by drivers and the resulting series in the number of deaths, causing a new, heavier degree of deterrence to be written. For this reason, the legislator has tried to increase the penalty and create a threat perception in order to keep what the accidents see, as well as providing deterrence by including traffic accidents from negligence to a degree of possible intent. It is important to make a clear distinction between the two concepts in order to impose a lawful punishment for death and injury caused by traffic accidents. According to official statistics, the high rate of traffic accidents and their consequences continue to be dangerous for both the state and society. The aim of the thesis is to reduce the confusion about negligent offense and possible caste in this offense, to teach in order to obtain a simpler and more understandable expression of the law, and to examine, discuss and offer solutions to the issues that are expressed incompletely in the guide.