Krom zenginleştirme tesisi atıklarından kromit kazanımının değerlendirilmesi, uygun akım şemasının oluşturulması
Evaluation of recovery of chromite from chrome processing plant tailings and designing a suitable flowsheet
  1. Tez No: 781853
  2. Yazar: MEHMET ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CEBECİ, PROF. DR. ŞEVKET LEVENT ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Krom zenginleştirme tesisi atıklarından kromit kazanımının değerlendirilmesi, uygun akım şemasının oluşturulmasını hedef alan bu çalışmada, Bilfer Madencilik ve Turizm A.Ş.'ait Sivas, Ulaş, Kertme Karacaören Köyünde kurulu Eskiköy Krom konsantre Tesisi atıklarından alınan numuneler üzerinde öncelikli olarak temsili malzemenin karakterizasyonu belirlenmeye çalışılmış, bu kapsamda atık numunesinin mineral ve kimyasal içeriğinin saptanması, tane boyu dağılımının, fraksiyonel kimyasal içeriğin ve atık numunesine ait boyut fraksiyonlarının serbestleşme derecesinin belirlenmesi amacıyla çalışmalar yürütülmüştür. Malzeme karakterizasyon çalışmalarından elde edilen sonuçların atık numunesinde kısmi serbestleşmenin 300 µm'den daha ince boylarda başladığını göstermesi gözetilerek zenginleştirme çalışmalarında kullanılan malzemenin tamamı 300 µm'nin altına merdaneli kırıcı ile ufalanarak besleme sağlanmıştır. Bu çalışmada mevcut tesiste önemli bir ekonomik yatırıma gitmeden özgül ağırlık (spiral + sallantılı masa) ve manyetik zenginleştirme yöntemlerinin birlikte ve ayrı ayrı kullanılarak atıkların ekonomik olarak zenginleştirilebilirliğine yönelik uygun akım şeması geliştirilmiştir. 300 µm'nin altına öğütülen malzemenin şlam boyutu kabul edilen ve masalarda alınamayacak ve verimi olumsuz yönde etkileyen – 38 µm lik boyutundaki (şlam ) kısmı eleme yöntemiyle atılmıştır. Çalışmalar – 300+100 µm ve – 100 +38 µm boyut aralığındaki birikimlerine uygulanmıştır. Yapılan zenginleştirme çalışmaları neticesinde mevcut tesiste spiral+masa kombinasyonun uygulanması ile % 56 verimle, % 48 Cr2O3 tenörde ekonomik olarak bir konsantrenin kazanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate chromite recovery from chromium enrichment plant tailings and to design a suitable flowsheet on the samples from Eskiköy Chromite Concentrate plant tailings at Sivas Province, Ulaş district, Kertme Karacaören Village of Bilfer Madencilik ve Turizm Company. Primarily, characterization studies done on the samples with chemical and mineralogical analyses, particle size analysis, fractional chemical analysis, and fractional liberation analysis. Considering that the results obtained from the material characterization studies show that partial liberation in the waste sample starts at a length less than 300 µm, all of the material used in the enrichment studies was crushed below 300 µm and fed with a roll crusher. In this study, a suitable flow chart has been developed for the economic enrichment of tailings by using specific gravity (spiral + shaking table) and magnetic enrichment methods together and separately, without making a significant economic investment in the existing facility. - 38 μm size fraction that is determined as slime and affects the recovery in the shaking tables has separated via sieving. Studies done with -300+100 μm and -100+38 μm fractions. Results of processing tests prove that current plant with use of spiral and shaking table combination can produce an economic concentrate with 48% Cr2O3 grade and 56% recovery.