Pisagor bulanık benzerlik ölçüsü ve optimizasyon algoritmaları kullanarak denetleyici parametrelerinin ayarlanması
Tuning of controller parameters using Pythagorean fuzzy similarity measure and optimization algorithms
- Tez No: 781854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SERHAT CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Klasik oransal-integral-türev (PID) denetleyiciler, basit tasarımları, kolay uygulanabilmeleri ve ortaya çıkan sorunlara etkili çözümler sunabilmeleri sayesinde endüstriyel kontrol sistemlerinde standart haline gelmiştir. Ancak sayıları gün geçtikçe artan karmaşık sistemleri kontrol edebilmek için tam sayı derecesi içeren klasik PID denetleyiciler yetersiz kalmıştır. Bu sistemleri kontrol edebilmek için daha yüksek performanslı denetleyicilere gereksinim duyulmuştur ve bu ihtiyaç doğrultusunda kesir dereceli PID ve PI-PD denetleyiciler önerilmiştir. Kontrol edilen sistemlerin dinamiklerine ve performans gereksinimlerine göre denetleyici parametrelerinin ayarlanması önemli bir konudur. Bu tez çalışmasında üç farklı sistemin kontrolünü sağlayan kesir dereceli PID ve PI-PD denetleyicilere ait en uygun parametreleri belirleyebilmek için pisagor bulanık benzerlik ölçüsünün, Sürekli Zaman Karınca Kolonisi Optimizasyon ve Yapay Arı Kolonisi algoritmalarında maliyet fonksiyonu olarak kullanılmasına dayalı bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem, yaygın olarak kullanılan ITAE, ITSE, IAE, ISE performans kriterleri ile karşılaştırıldığında, sistem cevap parametrelerinde iyileştirme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Classical proportional-integral-derivative (PID) controllers have become the standart in industrial control systems due to their simple design, ease of implementation, and ability to solve emergent problems effectively. Classical PID controllers with integer order were, however, insufficient for controlling increasingly complex systems. In order to control these systems, higher-performance controllers were required; accordingly, fractional-degree PID and PI-PD controllers were suggested. Tuning the controller parameters in accordance with the required dynamics and performance of the controlled systems is a crucial concern. In this thesis, a method based on the use of pythagorean fuzzy similarity measure as a cost function in Ant Colony Optimization for Continuous Domains and Artificial Bee Colony algorithms to determine the optimal parameters of fractional-order PID and PI-PD controllers controlling three different processes is proposed. When the proposed method is compared to the commonly used ITAE, ITSE, IAE, and ISE performance criteria, it has been determined that it improves system response characteristics.