The role of Erasmus mobility in the European Union's soft power: The cases of Akdeniz University and Antalya Bilim University
Avrupa Birliği'nin yumuşak gücünde Erasmus hareketliliğinin rolü: Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi örnekleri
  1. Tez No: 781863
  2. Yazar: NATALI UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, Joseph Nye'in yumuşak güç kavramını kullanarak, Erasmus hareketlilik programının Avrupa Birliği'nin yumuşak gücüne ne derece katkı sağladığını Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi örneklerinde incelemektedir. Araştırma, Erasmus hareketliliğinin katılımcıların Avrupa Birliği'ne ilişkin algılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna varmıştır. Katılımcıların yaklaşık %95'i Erasmus programını başkalarına tavsiye etmiştir. Yaklaşık %80'i tekrar Avrupa'ya gitmek istemektedir. Katılımcıların %50'den fazlası Avrupa'da yaşamayı veya çalışmayı planlamaktadır. Katılımcıların %95'i Avrupa kültürüne ilgi duymaktadır. Çoğu Erasmus katılımcısı, Avrupa'nın ortak değerlerini taahhüt etmektedir. Erasmus sonrası kendini uluslararası veya küresel vatandaş olarak tanımlayan öğrencilerin oranın %50'ye yükseldiği tespit edilmiştir. Bu araştırma özgürlük, hukukunun üstünlüğü ve refahın öne çıkan değerler olduğunu ortaya koymaktadır. Erasmus yararlanıcıları, Batı Avrupa'da demokrasi ve özgürlükler seviyesinin, eğitim kalitesinin ve teknolojik gelişmelerin daha iyi olduğunu vurgulamaktadır. Görüşmeciler tarafından Avrupa gelenekleri kapsamında öne çıkarılan saygı ve açıklık, siyasi liberalizmin ve demokratik değerlerin kültürde yerleşik olduğunu göstermektedir. Türk öğrencilerin Avrupa kültürü hakkında daha kuvvetli izlenimleri olduğu ve kültürel farklılıklar konusundaki farkındalıklarının yabancı katılımcılara göre daha fazla arttığı tespit edilmiştir. Erasmus programı yumuşak gücün siyasi değerler ve kültürel bileşenleri değerlendirildiğinde etkilidir. Dış politika bileşeninin değerlendirilmesi için veri yetersizdir.
Özet (Çeviri)
Utilizing Joseph Nye's concept of soft power, the research examines the extent to which Erasmus mobility program contributes to the European Union's soft power in the cases of Akdeniz University and Antalya Bilim University. The research finds that Erasmus mobility positively affected the perceptions of the participants about the European Union. Approximately 95% of the respondents recommended the Erasmus program. About 80% of the participants wish to go to Europe again. More than 50% of respondents plan to live or work in Europe. 95% of respondents are attracted by European culture. Most Erasmus participants are committed to European shared values. After Erasmus, the rate of students who define themselves as international or global citizens increased to 50%. This research finds that freedom, rule of law and prosperity are the prominent values. Erasmus beneficiaries emphasize that the level of democracy and freedoms, quality of education and technological developments are better in Western Europe. Respect and openness highlighted by respondents within the scope of European traditions show that political liberalism and democratic values are embedded in the culture. Turkish students had more vivid impressions of European culture, and their awareness of cultural differences increased more than foreign participants. Erasmus program is effective when political values and cultural components of soft power are evaluated. Data was insufficient to make an assessment on the foreign policy component.