The impact of corporate governance on firm's performance with the mediating effect of capital structure
Kurumsal yönetimin firma üzerindeki etkisi sermaye aracılık etkisiyle performans yapı
- Tez No: 781864
- Danışmanlar: PROF. BOUCHRA SOUMMAKIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, 2016-2020 yılları arasında 93 Türk firması için aracı faktör olarak sermaye yapısının varlığında kurumsal yönetimin firma performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Mevcut çalışma, kurumsal yönetim kapsamına giren temsili faktörler olarak yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu bağımsızlığı, denetim komitesi büyüklüğü ve CEO ikiliğini ele almaktadır. Araştırmacı, dikkate alınan değişkenler arasında anlamlı bir ilişki çıkarmak için panel regresyon analizi tekniğini kullanır. Çalışma, dikkate alınan hipotezin kabul ve reddini incelemek için Panel Regresyon Modelleme'ye dayalı olarak yapılırken, aracılık analizi yardımıyla aracılık rolünü kontrol etmek için yapısal eşitlik modellemesi yapılmıştır. Mevcut çalışmanın bulguları, sermaye yapısının varlığında pozitif firma performansının çıkarılması için yönetim kurulu bağımsızlığı ve denetim komitesi büyüklüğünün ele alınması gibi gereken daha yüksek önemli değişkenler organizasyon için kısa bir politika çıkarımı sağlar. CEO ikiliği ve yönetim kurulu büyüklüğü, firmanın performansının desteklenmesi için teorik çıkarımlar olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of corporate governance on firm's performance in the presence of capital structure as a mediating factor for 93 Turkish firms between the period of 2016-2020. The current study takes board size, board independence, audit committee size, and CEO duality as representative factors which comes under the corporate governance. Researcher uses panel regression analysis technique to extract meaningful relationship among considered variables. The study relied on Panel Regression Modeling for studying the acceptance and rejection of considered hypothesis while structural equation modeling has been carried out to check the mediation role with the help of mediation analysis. The findings of current study provide a brief policy implication for organization such as the higher significant variables board independence and audit committee size must be addressed to extract positive firm performance in the presence of capital structure. The CEO duality and board size need to be considered as theoretical implications for promoting firm's performance.