Avrupa Birliği kültür politikası ekseninde Erasmus Programı: Türkiye-Finlandiya karşılaştırması
Erasmus Program along the axis of cultural policy of the European Union: A comparison between Türkiye and Finland
- Tez No: 885482
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Finlandiya'nın eğitimde başarılı uygulamaları ve öğrenme metotları uluslararasılaşma sürecinde güçlü yönlerini göstermektedir. 1995 yılında AB'ye katılması ve eğitimde iyi uygulama örneği olarak Erasmus+ KA131 programlarında en iyi alıcı ülkesi olması, Avrupa Birliği (AB) kültür politikası ekseninde analiz etmeye değer bir konudur. Bu bağlamda çalışmanın amacı, AB'nin kültür politikası çerçevesinde yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşmadaki rolüne odaklanarak, Türkiye ve Finlandiya'nın Erasmus+ KA131 programındaki deneyimlerini öğrenci ve personel hareketlilikleri özelinde incelemektir. Çalışmada, yükseköğretim kurumlarında kalite güvence ve akreditasyon süreçlerinin iyileştirilmesi, dil eğitimi ve kültürel hazırlığın artırılması, finansal destek mekanizmalarının geliştirilmesi, program katılımcılarından düzenli geri bildirim alınması ve kurumsal iş birliklerinin güçlendirilmesi dahil Türkiye için stratejik öneriler bulunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, AB'de kültür kavramının tanımı, Avrupa kimliği ve kültür ile politika arasındaki etkileşime yoğunlaşarak, AB'nin ortak politika alanı olan kültüre odaklanılmaktadır. İkinci bölümde, yükseköğretim kurumlarına ilişkin AB politikaları, Maastricht ve Amsterdam Antlaşmaları öncesi ve sonrası kültür politikaları bağlamında yükseköğretim kurumlarında eğitim faaliyetlerinin rolü incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Erasmus+ KA131 programları incelenerek, öğrenci ve personel hareketliliği üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Özellikle COVID-19 pandemisi sonrasında karma hareketliliğin gerekliliği vurgulanarak teknolojinin önemine yer verilmektedir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise Türkiye ve Finlandiya'nın Erasmus+ KA131 programına katılım sürecini ve bu programın ilgili ülkelerin eğitim sistemleri üzerindeki etkileri karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Finland's successful practices and learning methods in education demonstrate their strengths in the process of internationalization. Joining the EU in 1995 and being the best recipient country in Erasmus+ KA131 programs as a good practice example in education makes it a topic worth analyzing within the framework of the European Union (EU) cultural policy. In this context, the purpose of the study is to focus on the role of higher education institutions in internationalization within the framework of the EU's cultural policy, and to examine the experiences of Türkiye and Finland in the Erasmus+ KA131 program specifically in terms of student and staff mobility. The study provides strategic recommendations for Türkiye, including improving quality assurance and accreditation processes in higher education institutions, increasing language education and cultural preparation, developing financial support mechanisms, regularly obtaining feedback from program participants, and strengthening institutional collaborations. In the first part of the study, the concept of culture in the EU is defined, focusing on the interaction between European identity, culture, policy, and concentrating on culture as a common policy area of the EU. The second part examines EU policies related to higher education institutions, the role of educational activities in higher education institutions in the context of cultural policies before and after the Maastricht and Amsterdam Treaties. The third part evaluates the Erasmus+ KA131 programs, assessing their impacts on student and staff mobility. The necessity of hybrid mobility, especially after the COVID-19 pandemic, is emphasized, highlighting the importance of technology. In the fourth and final part of the study, the participation process of Türkiye and Finland in the Erasmus+ KA131 program is compared, and the impacts of this program on the education systems of the respective countries are analyzed.