Ortoreksiya nervoza ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
The investigation of the factors related to orthorexia nervosa
- Tez No: 781893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mevcut araştırmada ortoreksiya nervozanın, bilişsel esneklik, duygu düzenleme güçlüğü ve algılanan ebeveynlik tutumları değişkenleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18 ve 66 yaş aralığında 304 katılımcı (179 kadın ve 125 erkek) oluşturmaktadır. Çalışmada ölçüm araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ), Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) ve ORTO-11 Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin incelenmesi tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemler t- testi, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi üzerinden yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçları algılanan anne tutumlarından olan kuralcı/kalıplayıcı ebeveynliğin ve algılanan baba tutumlarından olan değişime kapalı/duygularını bastıran ebeveynliğin ortoreksiya nervoza üzerinde yordayıcı etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between orthorexia nervosa, cognitive flexibility, emotion regulation difficulties and perceived parenting attitudes variables. The sample of the research consists of 304 participants (179 female and 125 male) whose ages ranged from 18 to 66. In the study, Personal Information Form, Young Parenting Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), ORTO-11 Inventory and Cognitive Flexibility Inventory were used as data collection tools. One-way analysis of variance (ANOVA), independent samples t-test, Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were applied in the analysis of the data. The results of the regression analysis revealed that perceived normative parenting style of the mother and perceived restricted/emotionally inhibited parenting style of the father were significant predictors of orthorexia nervosa. The findings of the study were discussed within the relevant literature.