Impact of management on business performance of manufacturing companies in Kabul city
Afghanistan'ın Kabil kentindeki imalat şirketlerinin iş performansı üzerinde yönetimin etkisi
  1. Tez No: 781907
  2. Yazar: ABDULLAH BAHLOLSHAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Afganistan'ın başkenti Kabil kentinde bulunan imalat şirketlerinin iş performansı üzerinde yönetimin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde, Afgan Ticaret ve Yatırım Odası (ACCI) verilerine göre [15] Kabil kentinde on beş imalat şirketi bulunmaktadır. Örnekleme ve Kabil'deki tüm imalat şirketlerinin kapsamlı bir şekilde araştırması için bu listeden adil bir şekilde bir şirket rastgele seçilmiştir. Çalışmanın amacına erışabilmek için birincil veriler kullanılmıştır. Anket yoluyla veri toplama ve sonuçların analizi için SPSS uygulamasının kullanılması şekiller, tanımlayıcı analiz, regresyon analizi ve tablolarla tanımlanan çeşitli sonuçlar üretmiştir. Araştımda, sürecin farklı yönetim seviyelerinde başlayarak iyi kurulmuş olduğu keşfedilmiştir. Bu araştırma, yönetimin verimliliği ve iş performansını etkileyen insan kaynakları yönetimi yönleri ve ticcari faaliyetlerin değerlendirmesinde bilme kısıtlamaları hakkında çalışma ve veri toplamayı gerektirir. Çalışanlar, karar alma süreçlerine izin verilerek iş performansın artırmasına dahil olmalıdır. Değişkenleri belirlemek için literatür taraması yapıldıktan sonra, bir çok önemli değişkenler çıkarılmıştır. Araştırma, İnsan Kaynakları yönetimi, eğitim ve gelişimin iş performansı üzerindeki etkisi göstererek, iş performansı üzerindeki önemli değişkenlerin etkilerini ortaya koymaktadir. Yanıt verenlerin çoğu, kendilerine sorulan sorularla kesinlikle hemfikirdi ve değişkenler, yönetime ve karar vermede kullanmak için faydalı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the impact of Management on the Business Performance of manufacturing companies in Kabul, Afghanistan. Currently, the Afghan Chamber of Commerce and Investment (ACCI) lists fifteen [15] manufacturing companies. A random sample was adopted for sampling. It is intended to provide a fair reflection of the entire population—a comprehensive survey of all manufacturing companies in Kabul. Primary data was used to gather and meet the study's aim. The technique for collecting data via questionnaire and analyzing the results using SPSS produced various outcomes defined by figures, descriptive analysis, regression analysis, and tables. The research finding discovered that the process is well-established, commencing at different levels of management. This research entails studying and collecting data on the efficiency of management and the HR management aspects that impact the business performance and the restrictions of knowing in assessing the business operations. Employees should involve in enhancing business performance by allowing them in the decision-making. After examining the literature review to identify the variables, the significant variables were driven out. The research demonstrated the impact of HR management and training & development on business performance, indicating the significant variable effects on business performance. Most respondents strongly agreed with the questions they were asked, and the variables are helpful for the management and beneficial to use in decision-making.