Anonim ortaklık hukukunda sermayeye katılmalı ortak girişimlerde kilitlenmeler ve çözüm yöntemleri
Resolving deadlocks in equity joint ventures
  1. Tez No: 781936
  2. Yazar: MUHAMMED ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sermayeye katılmalı ortak girişimler uygulamada sık rastlanan iş birliği modellerindendir. Özünde“ortak kontrol”ün olması, sermayeye katılmalı ortak girişimleri kilitlenmelere yatkın hale getirmektedir. Kilitlenmeler ise sermayeye katılmalı ortak girişimleri sona erdiren olgulardan en önemlisidir. Bu nedenle kilitlenmelere çözüm aranmalıdır. Çalışmamızın amacı“Anonim Ortaklık Olarak Kurulan Sermayeye Katılmalı Ortak Girişimler”de meydana gelen kilitlenmeleri“sona erdirecek”veya“önleyecek”mekanizmaları kapsamlı bir şekilde incelemektir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kısaca“sermayeye katılmalı ortak girişimler”ve kavramsal sınırları; ikinci bölümde sermayeye katılmalı ortak girişimlerde“kilitlenmeler”ve“görünüm biçimleri”; üçüncü bölümde ise ortak girişim şirketinde meydana gelen kilitlenmelerin“sona erdirilmesi”ve“önlenmesine”yönelik mekanizmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Equity Joint Ventures with capital are one of the commonly used cooperation models. Having“joint control”at its core, makes“Equity Joint Ventures”prone to deadlocks. Deadlocks are the most important of the cases that end“Equity Joint Ventures”. Thus, a solution ought to be found. The aim of our study is to comprehensively examine the mechanisms that will be“preventing”or“finding a solution”for the deadlocks that occur in“Joint Ventures Established as Joint Stock Company”. Our study consists of three parts. In the first part, briefly“Equity Joint Ventures”and its conceptual boundaries; in the second part,“deadlock”and“appearances”in Equity Joint Ventures; in the third part, the mechanisms for“solution”and“preventing”deadlocks in the joint venture company are examined.