Özel okullarda çift dilli eğitim uygulamasında öğretmen görüşleri: İstanbul ilinde bir araştırma
Teachers' views on bilingual education in private schools: A research in Istanbul
- Tez No: 781937
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çift dilli eğitimin olumlu ve geliştirilmesi gereken yönleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunun araştırılması için farklı branş dallarından öğretmenlere konu hakkında sorular sorulacaktır. Planlama yapılırken örgüt amaçlarının gerçekleşmesinde olumlu katkı sağlaması hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul ilinde yer alan çift dilli eğitim kurumu öğretmenleridir. Araştırmada katılımcıların, FÜTZ analizi aşamalarına göre, bilingual (çift dilli) eğitim veren kurumlarının üstünlükleri ve zayıflıkları ile karşılaşabileceği olası tehditler ve değerlendirebileceği olası fırsatlara ilişkin görüşleri incelenmiştir. Nominal grup tekniğinde analizi yapılacak olan konu ile ilgili güncel bilgilere sahip 7 öğretmen katılımcı olmuştur. Araştırma sonuçlarına göre demografik değişkenlere göre özel okullarda çift dilli eğitim uygulamasında görev yapan öğretmenler arasında bir fark olup olmadığı incelenmiş olup mezuniyet durumlarına, yaşa, kıdemine öğrenim durumuna göre bir fark olmadığı saptanmıştır. Katılımcılar çift dilli eğitim veren kurumların en güçlü yönlerinin öğrenciler için doğal bir öğrenme ortamı sunduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin gördükleri yoğun İngilizce ders saatleri hem akademik hem de sosyal konularda gelişmelerini sağladığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to have information about the positive and developmental aspects of bilingual education. To investigate this, teachers from different branches will be asked questions about the subject. While planning, it is aimed to make a positive contribution to the realization of the goals of the organization. The study group of the research is the teachers of bilingual education institutions located in the province of Istanbul in the 2022-2023 academic year. In the research, the participant's views on the advantages and weaknesses of bilingual education institutions, the possible threats they may encounter, and the possible opportunities they can evaluate, were examined according to the FUTZ analysis stages. 7 teachers who had up-to-date information about the subject to be analyzed in the nominal group technique were participants. According to the results of the research, it was examined whether there was a difference between the teachers working in the implementation of bilingual education in private schools according to demographic variables, and it was determined that there was no difference according to their graduation status, age, seniority, and education level. Participants stated that the strongest aspects of bilingual education institutions offer a natural learning environment for students. It has also been revealed that the intensive English lesson hours that students see enable them to develop both academically and socially.