Ağız boşluğundaki iyi huylu tümör ve tümörümsü oluşumlara, kriyocerrahi ve eksizyonel cerrahi uygulamalarının klinik ve histopatolojik olarak karşılaştırılması
Clinical and histopathological comparison of cryosurgery and excisional surgery applications to benign tumors and tumor-like formations in the oral cavity
  1. Tez No: 781942
  2. Yazar: GELENGÜL URVASIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENOL TÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi kliniğine başvuran ağız boşluğundaki yumuşak doku tümörü ve iltihabi diş eti büyümesi tanısını koyduğumuz toplam 67 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastaların ağız kavitelerenideki patolojik oluşumlar kriyocerrahi ile tedavi edilirken, ikinci gruptaki hastaların ağız kavitelerindeki lezyonlar eksizyonel cerrahiyle çıkarıldı. Kriyocerrahi ile eksizyonel cerrahinin yara iyileşmesi üzerindeki sonuçları klinik ve histopatolojik olarak karşılaştırılmıştır. Postoperatif 10. günde klinik ve histolojik incelemeler yapılarak, bulgular, klinik müdahale süresi, hemoraji, lokal enflamasyon. enfeksiyon gelişimi ve doku kaybı sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Histopatolojik incelemede, epitelizasyon gelişimi, enflamasyon dereceleri, bağ dokusu gelişimi ve neovaskularizasyon derecelerinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Otuzuncu günde sadece klinik değerlendirme yapılmıştır. Üç ay ile 2 yıl arasında değişen zaman aralıklarında rezidiv olup olmadığına bakılmıştır. Sonuçlarımıza göre eksizyonel cerrahi ile kriyocerrahi arasında iyileşme süresi olarak önemsenmeyecek bir fark olduğu, buna karşılık kriyocerrahide, uygulama kolaylığı olduğu, doku kaybı olmadan, skarsız, estetik iyileştiği ve rezidiv olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This present study was carried out at Atatürk University Dentistry Faculty Oral and Maxilofacial Surgery clinic on 67 patients having soft tissue tumours and inflammatory gingival hiperplasia in their oral cavities. The patients were divided into two groups. The lesions in the first group were treated by cryosurgery, and the lesions in the second group by excisional surgery. The healing effects of excisional surgery and cryosurgery on wound recovery were compared histopathologically and clinically. Clinical and histopathological studies were made on the tenth postoperative day and the findings were evaluated interms of the results of tissue loss, progress of infection, local inflammation, homorragia, and clinical intereference duration. The results regarding with inflammation levels, epithelization progress. neovascularization, and connective tissue proliferation are histopathologically compared. On the thirtieth day, only clinical evaluation was made. It was examined whether there was a relapse during the intervals changing from 3 months to 2 years. According to the results obtained in this study, it was determined that there was a nonsignificant difference between cryosurgery and excisional surgery in terms of recovery duration. It was, however, observed in cryosurgery that there was an application facility, but no tissue loss and scar, and there was esthetic healing, but no relapse.