The Nordic Noir effect on the Turkish police procedural series in digital platforms
Dijital platformlardaki Türk polisiye dizilerinde Nordik Noır etkisi
  1. Tez No: 781941
  2. Yazar: CÜNEYT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Nordic Noir'in 'noir'i görsel stil olarak kara filmin özelliklerini taşıması sebebiyle 'film noir'den gelir. 'Nordic' ifadesi ise belirli bir lokasyonu yani Kuzey Avrupa ülkelerini niteler. Kuzey Avrupa ülkelerinin hem polisiye alanında köklü bir edebiyat geleneğine sahip olması hem de iklim koşulları nedeniyle kasvetli bir atmosfere sahip olması Nordic Noir türünün ortaya çıkmasında kaçınılmaz bir rol oynamıştır. Bu çalışma ilk olarak nordic noir televizyon türünün gelişim sürecini, beslendiği kaynakları ve global etkisini özelde de Türkiye'deki tv serilerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışmada nordic noir türünün dedektif türüne ne gibi katkılar sağladığı tartışılmaktadır. Genelde dedektif türünün yıllar içinde değiştiği, geliştiği açıktır. Akademisyenler bu değişimleri kültürel, endüstriyel, sosyal, ekonomik ve bazen de estetik açıdan inceleyerek dönemlere ayırırlar. Bu yapıya benzer şekilde bu tezde de dedektif türü bazı dönemlere ayrılarak incelenmiştir. Bunun sayesinde türün gelişimi gözler önüne serilmek istenerek dedektif türünün son yıllardaki son derece popüler bir alt türü olarak nitelendirebileceğimiz Nordic Noir'i mercek altına almak amaçlanmıştır. Diğer taraftan Türkiye'deki polisiye yapımlara odaklanan tez global yapımların söylem, tema ve görsel olarak yerel yapımları nasıl etkilediğine odaklanır. Netflix veAmazon Prime gibi dijital platformların ortaya çıkmasından önceki yerel polisiye yapımların global örneklere en azından estetik açıdan son derece uzak olduğunu iddia eden tez, diğer taraftan BluTV, PuhuTV gibi yerel dijital platformların polisiye yapımlarının estetik anlamda global eşdeğerlerini yakaladığını ancak bu sefer de temalar ve sosyal meseleleri ele almada sınıfta kaldıklarını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The 'noir' of Nordic Noir comes from 'film noir' as it has the characteristics of film noir as a visual style. The term 'Nordic' refers to a specific location, namely Northern European countries. The fact that Northern European countries have a deep-rooted literary tradition in the field of crime and a gloomy atmosphere due to climatic conditions played an inevitable role in the emergence of the Nordic Noir genre. This study first examines the nordic noir television genre's development process, its sources and global impact, and how it affects the TV series in Turkey in particular. The study discusses what kind of contributions the nordic noir genre makes to the detective genre. In general, the detective genre has changed and developed over the years. Academics divide these changes into periods by examining them in terms of cultural, industrial, social, economic, and sometimes aesthetic. Similar to this structure, this thesis examines the detective genre by dividing it into some periods. Thanks to this, it aims to reveal the genre's development and focus on Nordic Noir, which we can describe as a trendy detective sub-genre in recent years. On the other hand, focusing on detective productions in Turkey, the thesis focuses on how global productions affect local productions in terms of discourse, theme, and visuals. The thesis claims that local detective productions before the emergence of digital platforms such as Netflix and Amazon Prime were at least aesthetically far from global examples. On the other hand, local digital platforms such as BluTV and PuhuTV captured the aesthetically global equivalents of detective productions. However, when it comes to handling social issues and themes, there is a need for improvement.