Bibliometric analysis of the lesson plans created by teachers who participated in a STEM teacher professional development program
STEM üzerine profesyonel gelişim eğitimi alan öğretmenlerin hazırladıkları ders planlarının bibliyometrik olarak incelenmesi
- Tez No: 781943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
STEM (FeTeMM) eğitimi öğrencileri STEM sektörüne hazırlamak amacına sahip, son on yılda eğitimde populer olan yaklaşımlardan biri oldu. Bu çalışmanın amacı profesyonel olarak STEM eğitimi almış öğretmenlerin hazırladıkları ders planlarını STEM entegrasyonu üzerine incelenmesi. PE sürecini başarıyla tamamlamış ve tüm içeriğe katılmış öğretmenler araştırma ortamını oluşturdu. Örneklem grubu 173 adet ilköğretim ve ortaöğretim matematik, fen ve bilişim teknolojileri öğretmenlerinden oluştu. Uzun süreli aldıkları STEM profesyonel eğitim sürecinde öğretmenlerin hazırladığı ilk ve en iyi olarak seçtikleri STEM ders planları toplandı (n = 346). Toplanan ders planlarından korpus oluşturuldu ve bu korpus üzerinde bibliyometrik analiz yapıldı. Bağımlı örneklem t-testi gruplar arasında yapıldı. Sonuç olarak ilk ve en iyi ders planları arasında alt düzey bilişsel beceriler, üst düzey bilişsel beceriler, öğretim stratejileri, STEM alanında ve disiplin bağlamlı kelimeler arasında istatistiksel olarak anlam bulundu. Korpusta yapılan ağ analizinde STEM çemgisi, mühendislik tasarımı, bilimsel sorgulama, proje tabanlı ve problem tabanlı eğitim bileşenlerin birbirine bağlantılı olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
STEM education has become a popular approach in education to prepare students for the STEM field. The purpose of this research was to investigate and analyze the effects of a STEM professional development program on STEM integration in lesson planning. The setting consisted of teachers who completed the PD program and participated in all content. The sample consisted of 173 teachers from math, science, and IT disciplines from primary and secondary levels teachers. Teacher-created first and best STEM lesson plans (n = 346) were collected after receiving a long-haul development course. Bibliometric analysis conducted on the corpus was created from the documents. Paired samples t-tests revealed that there wasa statistically significant difference between first and best lesson plans in terms of word groups in lower and higher orderhigher-order thinking skills, instructional strategies, discipline related words related to STEM. Network analysis on the corpus revealed the main components of the STEM cycline, engineering design, scientific inquiry, project- based learning, and problem-based learning are interconnected.