Investigation of reasons for terminating possible careers, marital satisfaction and psychological well-being among married women
Evli kadınların olası kariyerlerini sonlandırma nedenleri, evlilik doyumları ve psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
  1. Tez No: 781947
  2. Yazar: RABİA RÜMEYSA ŞEREMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların kariyerlerini sonlandırmasının olası nedenleri ile evlilik doyumları ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya İstanbul ilinden en az üniversite mezunu ve evlendikten sonra işten ayrılan 218 kadın katılmıştır. Araştırmanın yöntemi ilişkisel araştırma modelidir. Araştırmada ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Olası kariyer sonlandırma nedenlerini ölçmek için Kadınlar İçin Kariyer Sonlandırma Olası Nedenleri Ölçeği, evlilik doyumu için Evlilik Yaşamı Ölçeği ve psikolojik iyi oluş için Warwick-Edinburgh Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde Sosyal Bilimlerde İstatistik 2020 Paket Programından (SPSS 2020) yararlanılmıştır. Araştırmada evli kadınların kariyerlerini bitirme sürecini incelemek için frekans analizi yapılmıştır. Olası kariyer sonlandırma nedenleri, evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson korelasyon katsayısı varyans analizi kullanılmıştır. Yaş, çocuk sahibi olma, meslek seçme, iş hayatına geri dönme fırsatı olup olmamasının, olası kariyeri sonlandırma nedenlerinin, evlilik doyumunun psikolojik iyi oluş üzerinde yordayıcı rolünü analiz etmek için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Yaş, meslek seçimi, iş hayatına dönüp dönmeme durumu, eş önceliği ve iş hayatındaki sorunlar evli kadınların psikolojik iyi olma durumlarını anlamlı olarak yordamamaktadır. Ancak çocuk sahibi olma, çocuk sorumluluğu ve evlilik doyumu psikolojik iyi oluşu pozitif yönde yordamaktadır. Önerilen model, evli kadınların psikolojik iyi oluş varyansının %62'sini anlamlı bir şekilde açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the possible reasons for women terminating their careers, their marital satisfaction, and their psychological well-being. 218 women from province of Istanbul, at least university graduates and who left their jobs after marriage, participated in the research. The method of the research is a correlational research model. Criterion sampling and snowball sampling technique were used for the research. Possible causes of career termination were measured using the Possible Reasons for Career Termination Scale for Women, and marital satisfaction was measured using the Marriage Life Scale, and psychological well-being was measured by Warwick-Edinburgh Psychological Well-being Scale. In the analysis of the data, the Statistics in Social Sciences 2020 Package Program (SPSS 2020) was used. In the study, frequency analysis was carried out to investigate the career termination process of married women. Pearson correlation coefficient analysis of variance was used to test the relationship between possible causes of career termination, marital satisfaction, and psychological well-being. Hierarchical regression analysis was used to analyze the predictive role of age, having a child, choosing a profession, having an opportunity to return to business life or not, possible causes of career termination, and marital satisfaction on psychological well-being. Age, choosing a profession, having an opportunity to return to business life or not, spousal priority, and business life problems did not significantly predict the psychological well-being of married women. However, having a child, child responsibility, and marital satisfaction predicted psychological well-being positively. The proposed model significantly explained 62% of the variance of psychological well-being of married women.