Asynchronous written peer feedback and synchronous verbal peer feedback loop
Eşzamansız akran yazılı geri bildirim ve eş zamanlı sözel akran geri bildirim döngüsü
  1. Tez No: 781946
  2. Yazar: İKRA SENA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce yazma sınıfında akran değerlendirmesi, öğrencilerin yazılı ödevleri üzerinde iş birliği içinde çalıştıkları yararlı bir uygulama olduğu kanıtlanmıştır. Teknolojik yardımlar sayesinde hem geri bildirim verme hem de alma konusunda çeşitli modalitelere ulaşmıştır. İki tür akran inceleme sürecinin etkinliğini ölçmek için, akran geribildirimi alma ve akranlara geribildirim verme konusundaki öğrenci algılarını keşfetmek için iki tür yöntem (eşzamansız ve senkronize) test edilmiştir. Bu çerçevede hazırlık sınıfı 5. sınıftaki 32 öğrenci ile bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin tamamı anadili Türkçe olan ve yaşları 10 ile 11 arasında değişen bu çalışmada iki farklı strateji; Jamboard üzerinden asenkron yazılı geri bildirim ve Google Meet üzerinden senkronize sözlü geri bildirim uygulandı. Bunun amacı, öğrencilerin akran değerlendirme sürecine aktif olarak katılımlarını sağlamak. Veriler yüz yüze anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışma sonuçları, öğrencilerin bu süreçten yararlandığını ve akran değerlendirmesine olumlu bir yansıma yansıttığını göstermiştir. Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta da erkek öğrencilerin kendilerini daha rahat hissettiklerini, kadın adayların ise daha utangaç ve rahatsız hissettiklerini belirttiği akran değerlendirmesinde cinsiyet farkının da az da olsa bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Peer review in English as a foreign language writing class has proven to be a useful practice allowing to students work collaboratively on their written tasks. Using technological aids, it has reached various modalities in both giving and receiving feedback. To measure the effectiveness of two types of peer review processes, two methods (asynchronous and synchronous) were tested to explore learner perceptions on giving and receiving peer feedback. Within this frame, a study was carried out with 32 students in prep class grade 5. The participating students were all native speakers of Turkish, aged 10 and 11. In this study, two different strategies were applied: asynchronous written feedback on Jamboard and synchronous verbal feedback on Google Meet. The purpose of this was to enable students to become actively involved in the peer review process. Data was collected via semi-structured and structured interviews. The study results showed that students benefited from this process and had a positive attitude towards from peer review. Another notable point of the study showed that gender difference also has a slight effect on peer review, male students stated that they felt more comfortable, and the female felt more shy and less comfortable.