Pseudo-random quantization based detection in one-bit massive MIMO systems
Bir-bit kitlesel MIMO sistemlerde sözde rastgele niceleme bazlı tespit
- Tez No: 781975
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Analog-sayısal dönüştürücüler (ADC), kitlesel çok girdili çok çıktılı (MIMO) sistemlerin radyo-frekansı (RF) zincirlerinde yer alan en yüksek güç tüketimine sahip cihazlar arasında yer alır. Dolayısıyla, çıkış-yolu kitlesel MIMO sistemlerde düşük çözünürlüklü ADC kullanımı, güç tüketimini azaltmak adına pratik bir çözümdür. Buna rağmen, yüksek veri hızlarına ulaşmak için yüksek kipleme dereceleri ile çalışılırken, erişilebilir veri hızı belli bir işaret-gürültü oranının (SNR) üstüne çıkıldığında stokastik rezonans (SR) olgusundan dolayı doyuma ulaşır. Bu tezde SR olgusunun olumsuz etkilerini telafi ederek çıkış yolu bir-bit kitlesel MIMO sistemlerde yüksek kipleme dereceleri ile çalışılabilmesine olanak sağlayacak yeni bir sözde rastgele niceleme (PRQ) yöntemi, alıcı tarafta ADC ünitelerinin niceleme eşikleri değiştirilerek elde edilir. Geleneksel tespit yöntemleri, sıfırdan farklı eşikli bir-bit niceleme senaryosuna uyarlanır. Ayrıca, biri düz sönümlemeli ve diğeri frekans seçici sönümlemeli kanallar için olmak üzere iki yeni tespit yöntemi sunulur. Düz sönümlemeli kanallar için sunulan yöntem iki aşamalıdır. Kutulu Newton dedektörü (BND) adlı ilk aşamada Newton'un yöntemi baz alınarak olabilirlik fonksiyonu iteratif olarak optimize edilir. En yakın kodlu-söz dedektörü (NCD) adlı ikinci aşamada ise performansı artırmak için ilk aşamadan gelen kestirim kullanılarak işaret kısıtlamalarına göre küçük bir en olasılıklı aday kümesi oluşturulur. Frekans seçici sönümlemeli kanallar için, olabilirlik fonksiyonunun bir yarı-Newton yöntemle optimize edildiği projeksiyonlu yarı-Newton dedektörü (PQND) isimli, PRQ ile hem dik-frekans-bölümlemeli çoğullama (OFDM) hem de tek taşıyıcılı (SC) sistemlerde kullanılabilecek yeni bir frekans bölgesi ekolayzırı tasarlanır. Önerilen yöntemler kullanılarak benzer hesaplama karmaşıklığı ile literatürde yer alan yöntemlerden daha yüksek tespit başarımı elde edilir.
Özet (Çeviri)
Analog-to-digital converter (ADC) units are one of the most power-hungry devices in the radio-frequency (RF) chains of massive multiple-input multiple-output (MIMO) systems. Therefore, utilizing low-resolution ADCs in uplink massive MIMO systems is a practical solution to decrease power consumption. However, when high modulation orders are employed for high-rate communication, the achievable rate saturates after a finite SNR value due to the stochastic resonance (SR) phenomenon. This thesis proposes a novel pseudo-random quantization (PRQ) scheme that can help compensate for the effects of SR and makes communication with high-order modulation schemes with one-bit quantization possible. The ADC thresholds at the receiver side of uplink one-bit massive MIMO systems are changed to work with the PRQ scheme. We modify linear detectors for one-bit non-zero threshold quantization and propose new detection methods for the frequency-flat and frequency-selective fading scenarios. For flat fading, we offer a two-stage detector that works with PRQ. The first stage is an iterative method called Boxed Newton Detector (BND) that utilizes Newton's method to maximize the log-likelihood. The second stage, Nearest Codeword Detector (NCD), exploits the first stage to create a small set of most likely candidates based on sign constraints to increase performance. For frequency-selective fading, we design a new frequency-domain equalization (FDE) scheme, called the projected quasi-Newton detector (PQND), to optimize the log-likelihood using a quasi-Newton approach that works with PRQ in both orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) and single carrier (SC) systems. The proposed methods outperform the existing detectors with comparable complexity.