Evaluation of the effect of selenium and some parameters in patients with prostate cancer
Prostat kanseri hastalarında selenyum ve bazı parametrelerin etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 781974
  2. Yazar: HUMAM MUTHANNA JUMAAH ALADHAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, eser elementlerdeki dalgalanmaları araştırmak için prostat kanserinin farklı durumlarındaki erkekler üzerinde yürütülmüştür. Selenyum, kadmiyum, alüminyum, kurşun, demir ve cıva araştırıldı. Çalışma için 200 erkek toplandı ve dört gruba ayrıldı; kontrol (50 erkek), yeni tanı almış prostat kanseri hastaları (50 erkek), kemoterapi gören prostat kanseri hastaları (50 erkek) ve hormon tedavisi gören prostat kanseri hastaları (50 erkek). Tüm gruplar arasında yaş ve vücut kitle indeksi farklılıkları anlamlı değildi. Selenyum düzeyi yeni tanı konmuş prostat kanseri hastalarında önemli ölçüde azalırken, kemoterapi alan hastalarda yeniden yükselirken, hormon tedavisi gören prostat kanserli hastalarda daha fazla yükseldi. Kadmiyum, kemoterapi alan hastalarda dinlenme gruplarına göre anlamlı düzeyde arttı. Alüminyum, cıva ve kurşun her üç hasta grubunda da artmış, ancak en belirgin seviye kemoterapi hastalarında gözlenmiştir. Yeni teşhis edilen prostat kanseri hastalarında ve kemoterapi hastalarında demir seviyesi önemli ölçüde azaldı. Sonuç olarak, eser elementler prostat kanseri hastalığında büyük değişime uğramaktadır ve hassas prognostik belirteçler olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
This study has conducted on males at different states of prostate cancer to investigate the fluctuations in trace elements. Selenium, cadmium, aluminum, lead, iron, and mercury were investigated. A 200 male were collected for the study and divided into four groups namely; control (50 male), newly diagnosed prostate cancer patients (50 males), prostate cancer patients on chemotherapy (50 male), and prostate cancer patients on hormonal therapy (50 male). The age and body mass index differences among all groups were non-significant. Selenium level was reduced significantly in newly diagnosed prostate cancer patients, and reelevated in chemotherapies patients and elevated more in prostate cancer patients on hormonal therapy. Cadmium was increased significantly in chemotherapies patients compared to the rest groups. Aluminum, mercury and lead were increased in the three groups of patients, but the most significant level was observed in chemotherapies patients. Iron level was reduced significantly in newly diagnosed prostate cancer patients, and chemotherapies patients. In conclusion, trace elements are suffering great change in prostate cancer disease, and can be used as sensitive prognostic markers.