Dyslipidemia in patients with type 2 diabetes in Missan
Missan'da tip 2 diyabetli hastalarda dislipidemi
- Tez No: 781988
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAWZİ HASAN ZAYER ALFAHDAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada tip 2 diabetes mellitusun (T2DM) dolaşımdaki lipidler üzerindeki etkisi ve hücrelerin nükleer seviyesindeki oksidatif hasar ilgi konusu olmuştur. Çalışma için 40'ı biyolojik kontrol olarak kullanılan, 80'i T2DM hastalığı teşhisi konan 120 kişiden damar kanı alınmıştır. Ağırlığın dolaşımdaki lipidler üzerindeki etkisinden kaçınmak için hastalar ve kontrol yaklaşık olarak eşleşen vücut kitle indeksi değerlerinde seçilmiştir. Sonuçlar, şeker profili parametreleri olarak açlık kan şekeri, glikozillenmiş hemoglobin, insülin ve HOMA-IR seviyelerinde önemli bir artış gösterdi ve hastalarda zayıf glisemik kontrolü göstermiştir. Ayrıca, DNA oksidatif hasarı için bir biyobelirteç olarak 8- hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) kullanılmıştır. 8-OHdG seviyesi, T2DM hastalarının DNA'sında önemli oksidatif hasara işaret eden kontrole kıyasla T2DM hastalarının serumunda önemli ölçüde arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, HOMA-IR ve 8-OHdG, T2DM hastalarında pozitif olarak körele olduğu bulunmuştur. Bu bulgu ile insülin direnci ile DNA oksidatif hasarı arasında bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of type 2 diabetes mellitus (T2DM) on the lipids in the circulation and the oxidative damage on the nuclear level of the cells were the topics of interest. Vein blood from 120 people was collected for this study, 40 of which were used as the control group while the other 80 were diagnosed with T2DM disease. To avoid the effect of weight on the circulatory lipids, patients and control were chosen in approximately matched body mass index values. The results have shown a significant increase in the levels of fasting blood glucose, glycated hemoglobin, insulin, and HOMA-IR as sugar profile parameters, and they indicated poor glycemic control in patients. Moreover, 8- hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG) was used as a biomarker for DNA oxidative damage. The level of 8-OHdG was increased significantly in the serum of T2DM patients compared to the control, which indicated significant oxidative damage in the DNA of T2DM patients. Moreover, HOMA-IR and 8-OHdG were correlated positively in T2DM patients, this shows a relationship between insulin resistance and DNA oxidative damage.