Tip 2 Diabetes Mellitus olan ve olmayan koroner arter hastalarında avrupa kardiyoloji derneği dislipidemi kılavuz hedeflerine ulaşma sıklığının ve etkileyen faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of the frequency of attainment and influencing factors of european society of cardiology dyslipidemia guidelines targets in coronary artery patients with and without Type 2 Diabetes Mellitus
  1. Tez No: 843771
  2. Yazar: FEYZA GEVHER YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRCİ, PROF. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Dislipidemi ve diabetes mellitus (DM), aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskini yükselten en önemli engellenebilir risk faktörlerindendir ve sıklıkları gün geçtikçe artmaktadır. Araştırmalar, düşük düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) değerlerinin daha olumlu kardiyovasküler sonuçlarla ilişkilendirildiğini göstermektedir. Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) 2019 Dislipidemi Kılavuzu, koroner arter hastalığı (KAH) olan olgularda tedavinin ana hedefini LDL kolesterolün 55 mg/dL'nin altı olarak belirlemiştir. Biz bu çalışmada koroner arter hastalarının Avrupa Kardiyoloji Derneği dislipidemi kılavuz hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını inceleyeceğiz. Bunu incelerken de koroner arter hastalarının diyabetik olmasının bir fark yaratıp yaratmadığını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.11.2022- 11.05.2023 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Lipit Takip Polikliniği'ne başvuran koroner arter hastalığı olan 330 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, sigara kullanımı, kronik hastalık varlığı ve sürekli olarak kullanılan ilaçları, hemogram, total kolesterol, LDL, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserit, glukoz, HbA1c, geçmiş koroner anjiografi ve cerrahi işlem bulguları kaydedilmiştir. Diabetes mellitus olan (n=166) ve olmayan (n=164) koroner arter hastaları olarak iki grup belirlenmiştir. Tüm hastalarda LDL kolesterol değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Dyslipidemia and diabetes mellitus (DM) are among the most significant modifiable risk factors elevating the risk of atherosclerotic cardiovascular disease, and their prevalence is increasing day by day. Research indicates that lower low-density lipoprotein (LDL) levels are associated with more favorable cardiovascular outcomes. The 2019 Dyslipidemia Guidelines from the European Society of Cardiology (ESC) have set the main target for treatment in cases of coronary artery disease (CAD) as achieving LDL cholesterol levels below 55 mg/dL. In this study, we aim to investigate whether patients with coronary artery disease achieve the target levels outlined in the European Society of Cardiology dyslipidemia guidelines. Additionally, we intend to assess whether the presence of diabetes in patients with coronary artery disease makes a difference. Materials and Methods: Between November 01, 2022, and May 11, 2023, a total of 330 patients with coronary artery disease who presented to the Cardiology Lipid Outpatient Clinic of Istanbul Training and Research Hospital were included in the study. Patient data, including age, gender, height, weight, smoking status, presence of chronic diseases, regularly used medications, complete blood count, total cholesterol, LDL, high-density lipoprotein (HDL), triglycerides, glucose, HbA1c, and history of coronary angiography and surgical procedures, were recorded. The patients were categorized into two groups: those with diabetes mellitus (n=166) and those without diabetes mellitus (n=164). Individuals with LDL cholesterol levels