Araç farları için dinamik bir model üzerinden otomatik kontrol yöntemiyle yeni bir far sistemi geliştirilmesi
Development of a new headlight system via automatic control method with dynamic model for vehicle headlights
  1. Tez No: 781989
  2. Yazar: ŞAFAK YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında mevcut otomobillerde kullanılan standart far teknolojisine alternatif olarak daha sofistike bir far tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım düşük ışık koşullarında kısa ve uzun farların dinamik olarak kontrol edilmesini sağlayarak daha güvenli bir sürüş ortamı yaratmaktadır. Bu amaçla LED'lerin hücresel kontrol esnekliğinden yararlanılmıştır. Kullanılan sensörlerin ve şerit tespit sisteminin, araç farlarının pozisyon kontrolünü sağlayabilmesi sayesinde de topografya fark etmeksizin eğimli ve virajlı yollarda görüş açısı doğrultusunda aydınlatma sağlanmıştır. Aynı zamanda sürücünün gece sürüşlerinde trafik işaretlerini görmeme ihtimalini ortadan kaldırmak adına makine öğrenimine dayalı olarak trafik işareti algılama teknolojisi sisteme entegre edilmiştir. Oluşturulan sistemin far pozisyonunu yukarı aşağı ve sağa sola ayarlayabilmesi, araç tespiti ile kısa hüzmenin yanında uzun hüzmenin de karşıdan gelen sürücüyü rahatsız etmeden kullanabilmesi, trafik işaretini tanıyabilmesi ve bunu sürücü ekranında gösterebilmesi kaza için oluşabilecek birçok etkeni ortadan kaldırmıştır. Ayrıca gece araç algılama ve trafik işareti tanıyabilme fonksiyonları için makine öğrenimiyle oluşturulan modeller sistemin doğruluk oranını doğrudan arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The novelty in this study is the design and presentation of the standard headlight technology used in current vehicles with a more sophisticated approach. The current design ensured lighting in the direction of the angle of vision at inclined and curved roads regardless of topography through headlight position control using the flexibility of LEDs in order to create a more secure driving environment under low light conditions, as well as presented compulsory low beam and high beam headlights. In addition, traffic-sign detection technology based on machine learning was integrated into the system in order to eliminate the possibility of non-recognition of the traffic-signs by the driver. The features such as adjustment of the headlight's position to up-down and right-left, vehicle detection, flexibility of the use of low beam as well as high beam without discomforting the driver approaching from the opposite direction, traffic-sign recognition and displaying of it on the driver information display eliminated many factors that may cause accidents. Moreover, the models formed through machine learning for the night-time vehicle detection and traffic-sign recognition functions directly increased the system's accuracy rate.