A real options approach to valuation of photovoltaic power investments on rooftops of residential areas in Turkey
Türkiye'de yerleşim alanlarının çatılarına yapılan fotovoltaik enerji yatırımlarının değerlendirilmesinde gerçek opsiyonlar yaklaşımı
- Tez No: 781999
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yenilenemeyen enerji kaynaklarının azalması, artan enerji fiyatları ve karbon ayak izlerinin büyümesi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak yatırımları vazgeçilmez hale getirmiştir. Yenilenebilir güneş enerjisi ile elektrik üretimi, son teknoloji fotovoltaik (PV) sistemler aracılığıyla yapılabilir. Konut çatılarındaki PV sistemleri büyük güneş enerjisi potansiyeli sunsa da, ilk yatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Ayrıca bu yatırımlarda istikrarsız PV panel fiyatları, enerji üretim süreçlerini etkileyen değişken meteorolojik koşullar ve devlet tarafından sıklıkla güncellenen enerji piyasası yönetmelikleri nedeniyle değişkenlik gösteren devlet destekleri, harçlar ve ücretler gibi belirsizlikler mevcuttur. Bu tür yatırımların ekonomik fizibilitesi genellikle“Net Güncel Değer (NPV)”kullanılarak belirlenir. Yüksek ilk yatırım maliyetleri, istikrarsız ancak genel olarak artan yıllık maliyetler ve yüksek enflasyon oranları göz önüne alındığında; yatırım için“şimdi”ya da“asla”dayatmasına tabi tutan NPV metodu ile yapılacak bir değerlemenin bu yatırımı yapmamak doğrultusunda bir sonuca varacağı kesindir. Bu çalışmada, Türkiye'de konut çatılarına yapılacak PV yatırım kararlarının değerlendirilmesi için“En Küçük Kareler Monte Carlo Simülasyonu (LSMC) ile Gerçek Opsiyonlar Değerlemesi (ROV)”yöntemi önerilmiştir. Bu kapsamda Kocaeli, Türkiye'de bulunan bir konutun çatısına yapılması planlanan bir PV yatırımı;“NPV”ve“yatırımı yedi yıl erteleme seçeneğini göz önünde bulunduran LSMC ile ROV”yöntemleriyle değerlendirilmiştir. NPV metodu ile yapılan yatırım değerlemesinden elde edilen sonuç, yatırım karlı olmadığından kesinlikle yapılmaması doğrultusunda çıkmıştır. Ancak LSMC ile ROV metodu kullanılarak yapılan değerlemede yatırımın erteleme opsiyonunun da değeri hesaba katıldığı için yatırımcıya gerçekleşebilecek, elverişli ve karlı bir sonuç ortaya konmuş ve yatırımın önünün kapanmasını engellenmiştir. Bu iki yöntem arasında farklı sonuçlar alınmasının nedeni, LSMC ile ROV metodunun stokastik simulasyonlar, indirgenmiş nakit akışı, doğrusal regresyon ve geriye dönük dinamik programlama gibi yöntemler kullanarak yatırımın barındırdığı belirsizliklerin gelecekte oluşabilecek potansiyel fırsatlar üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmasından kaynaklanmakta olup; bu metodun bu tarz belirsizlik içeren yatırımlara uygulanması olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca bu çalışmada, Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarını yaygınlaştırmak üzere kullanılan ve kullanılabilecek olası devlet teşvikleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diminishing non-renewable energy resources, increasing energy prices, and the outgrowth of carbon footprints have made investments in renewable energy resources indispensable. Power generation through renewable solar energy can be made through state-of-art photovoltaic (PV) systems. Although PV systems on residential rooftops offer great solar energy potential, initial costs are considerably high, and there exist such uncertainties as fluctuating PV panel prices, changing meteorological conditions affecting power-generation-processes, and governmental demeanors, related to energy market regulations, prices, and fees. The economic feasibility of such investments is generally determined using Net Present Value (NPV). Considering the high initial costs, uncertain, yet increasing annual costs, and high inflation rates, it is apparent that NPV assessment would not favor the investment under the now-or-never enforcement of the method. In this study, the Real Options Valuation (ROV) with Least Square Monte Carlo Simulation (LSMC) method is proposed for evaluating the residential PV investment decisions in Turkey. Respectively, a PV investment on a household roof in Kocaeli, Turkey, is assessed using both methods;“NPV”and“ROV with LSMC having a seven-year deferral option.”Consequently, it is demonstrated that while the NPV method results in an infeasible investment, the ROV with LSMC method supports the investment by giving the investor realizable cost-effective options; since it also considers the deferral of the investment in time - by utilizing stochastic simulations, the discounted cash flow method, linear regression, and backward dynamic programming - and thus evaluates the effects of future uncertainties on the potential future opportunities in residential PV investment. Based on the findings, the probable government incentives easing and promoting solar energy generation in Turkey are investigated.