Zom erkek besi kuzularının Diyarbakır koşullarında adaptasyon beslemesi üzerine bir araştıma
A research on adaptation feeding of zoom male fattening lambs in Diyarbakir conditions
  1. Tez No: 782000
  2. Yazar: ÖZTEKİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Mevcut çalışma enerji ve saman kaynaklarının Diyarbakır bölgesi yaygın ırklarından olan erkek Zoom kuzularında besi performansına etkilerini incelemek için yürütülmüştür. Denemede tahıl kaynağı ve saman kaynağının TMR sisteminde etkileri araştırılmıştır. Deneme planı iki adet tahıl kaynağı temelli (arpa, mısır) rasyon olup alt gruplarda farklı saman kaynaklarından (buğday samanı ve mercimek samanı) oluşan 2*2 faktöriyel deneme desenine göre düzenlenmiştir. Ortalama canlı ağırlıkları eşit (37.4±6.2) olan 40 adet 5-6 aylık erkek kuzu tesadüfü olarak 4 farklı gruba ayrılmıştır. ME enerji 2.41 Mcal/kg ve protein düzeyleri %13 olan rasyonlarla 12 hafta grup yemlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate the effects of different energy and straw sources on fattening performance of male Zoom lambs which is one of the common breeds of Diyarbakır region. In the experiment, the effects of cereal and straw sources on TMR system were investigated. The trial plan was based on two cereal sources (barley, corn) rations and a 2 * 2 factorial trial design consisting of different straw sources (wheat straw and lentil straw) in the subgroups. Forty male lambs (5-6 months old) with a mean live weight (37.4 ± 6.2) were randomly divided into 4 different groups. ME energy and protein contents were 2.41 Mcal/kg , 13% and animals were fed by group feeding for 12 weeks.