Şirket değerleme yöntemleri ve reel opsiyonlar yaklaşımı
Firm valuation methods and the real options approach
- Tez No: 204259
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, şirket değerleme ve hisse senedi seçiminde kullanılanindirgenmiş nakit akımları, ekonomik katma değer, ve çarpanlar gibi gelenekselyöntemleri kısaca irdelemek ve yeni bir yaklaşım sayılabilecek olan reel opsiyonlaryaklaşımının bu alana uyarlanmasını anlatmaktır.Proje değerlemede yeni bir yaklaşım olan reel opsiyonlar yaklaşımı, projelerinsadece riskleri değil fırsatları da barındırdığını ortaya koyar ve bunları değerler. Buyaklaşıma göre şirketin piyasa değeri ile geleneksel yöntemler ile hesaplanan değeriarasındaki fark, şirketin sahip olduğu yatırım projelerindeki yönetsel esneklikler vb.fırsatlardan kaynaklanmaktadır. Bu yaklaşım analistlere proje ve şirket değerlemedefarklı bir bakış açısı katarak, firmanın piyasa değeri ile geleneksel yöntemlerlehesaplanan değeri arasındaki farkın daha iyi tanımlanmasını sağlar.Sonuç olarak reel opsiyonlar yaklaşımı, yapılan şirket değerlemelerini ve hesaplananhisse fiyatlarını rasyonelleştirerek, tahminlere dayalı projeksyonlardan ibaret olmaktançıkartıp daha rasyonel bir tabana oturtturmamızı sağlayabilecek yeni bir bakış açısıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to examine the traditional valuation methods suchas discounted cash flows, multiples and economic value added and the adaptation of thereal options approach to firm valuation and equity selection. The definition of realoptions approach, a new method of project valuation, is to manifest the embeddedopportunities -not only the risks- of the projects and evaluate these options.According to this approach, the spread which is among the market value of the firmand the value of the firm, accounted by the traditional valuation approaches, is arisingfrom the managerial flexibilities and opportunities of the firm?s projects. This approachadds a different point of view to analysts at their project and firm valuations. So itprovides a better definition about the spread which is among the market value of thefirm and the value accounted by the traditional valuation methods.Eventually it appears to be more useful as a way of rationalizing pricing than as away of predicting it. However, real options pricing may open investors? minds to a newway of thinking about companies.