Santrifüj hava akımlı ekim makinasıyla çalışmada hızın ve eğimin ekim kalitesine ve iş başarısına etkisi
- Tez No: 7820
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF UÇUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; santrifüj hava akımlı ekim makinası ile çalışmada, ilerleme hızının ve eğimin, ekim kalitesi ve iş başarısı üzerindeki et kisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak, üç farklı tahum çeşidi ile, değişik ilerleme hızı kademelerinde ve eğimlerde labo- ratuvar denemeleri yapılmıştır. Yapılan laboratuvar denemelerinde, ilerleme hızının ve eğimin ekim normuna, çapraz tohum dağılımındaki düzgünlüğe ve tohum zedelenmesine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, her tohum çeşidi için, ekim kalitesi dikkate alınarak, optimal ilerleme hızları belirlenmiş ve hesaplama yo lu ile iş başarısı değerleri saptanmıştır. At this reesarch, it was aimed to determine the effects of working speed and slope on sowing performance and work rate by centrifugal seed drilling. For this aim, laboratory experiments were made by using three different kinds of seeds with different working speeds and slopes. During these experiments, effects of working speed and slope on seed rate, uniformity of cross seed distribution and seed damage were investigated. Additionally, optimal working speeds were determined by taking sowing performance into consideration and work rates were determined by calculating, for all kinds of seeds.
Özet (Çeviri)