Türkiye'de tarımsal mekanizasyonun bugünkü durumu
- Tez No: 7819
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
174 DZET Gelişmiş sanayii toplumlarının refahı ve yaşam sigortası tarım alanında ulaşılan yüksek verimlilik temeline dayanır. Bu ülkelerde son 2DD yıl zarfında verimlilik 5D kat artmıştır. Gelişmiş ülkelerde tarımda çalışan bir işgücü yüksek verimlilik sayesinde 5G kişiyi besleyebilmek tedir. Tarımda sağlanan bu verim artışının temelinde yüksek düzeyde me- kanizasyon uygulamaları, bilinçli ve yeterli ölçüde gübre ilaç kullanımı sulama ve ıslah çalışmaları yatmaktadır. Bunlar içerisinde mekanizasyon kendi dışındaki diğer üretim tekniklerinin uygulanmasında etkinliği arttı ran ve ekonomikliği sağlayan tamamlayıcı bir öğedir. 195D yılından sonra dünyada başlayan hızlı mekanizasyon gelişimi yurdumuzu da etkilemiş, Marshall planı çerçevesinde ülkemize büyük ölçü de traktör girmeye başlamıştır. Buna paralel olarak tarım makinaları sa yısı ve çeşidinde de büyük artışlar sağlanmıştır. Bu hızlı makinalaşma sonucu ekim alanları artmış, nadasa ayrılan alanlar azalmış ve üretimde verim yükselmiştir. Planların dönemlerin başlaması ile birlikte tarım alet ve makina ları gelişiminin farklı boyutlar kazandığı görülmektedir. İlk kez bu dö nemde traktör sanayii montaj yoluyla üretime başlamış ve geçen zaman içerisinde tarımda insan gücü ve hayvan çeki gücü yerini büyük ölçüde motor gücüne bırakmıştır. Ülkemizde bugün mevcut traktör sayısı 6D0 bini aşmış, birim alana düşen traktör gücü ise 1,3 BG/ha değeri ile dünya ortalamasının üzerinde bir düzeye ulaşmıştır. Ancak planlamada mekani- zasyonun iki unsuru olan insan eğitimi ve tarım iş makinalarına gereken önemin verilmemesi nedeniyle bugün bile tarım makinaları kullanımı, traktör kullanımındaki yüksek artışlara paralellik sağlayamamıştır. Ge lişmiş ülkelerde traktör başına düşen ekipman 13-15 ton olarak hesapla nırken bu rakam ülkemizde halen 3 tonun altında seyretmektedir. Türkiye'de makinalaşmanın bölgelere göre dağılımı çok dengesiz bir gelişim içerisindedir. Mekanizasyon düzeyi genelde doğal koşulların ta rıma elverişli olduğu, pazarlama olanakları geniş olan batı bölgelerinden iç ve Doğu Anadolu'ya doğru gidildikçe düşmektedir. Güneydoğu Anadolu175 Mekanizasyon düzeyi en düşük olan bölgemizdir. Türkiye'nin tarımsal yapısında küçük işletmeler önemli bir yer tutmaktadır. Tarım işletmelerinin aşırı küçüklüğü, dağınık ve çak parçalı Dİuşu tekniğin ve ekonominin gereklerine uygun rasyonel bir mak inal aşma yı önlemektedir. Küçük işletmelerde ekonomik bir mekanizasyon uygulaması ya bu işletmelere uygun makinaların kullanılması ya da bu işletmelerin ihtiyaçları olan makinalardan yararlanabilmeleri için gerekli örgütlenme biçimlerinin oluşturulması ile çözümlenebilir. Bu amaçla kurulacak ortak laşa makina kullanımı örgütlenme şekillerine ülkemizde birkaç istisna dışında rastlanmamaktadır. Günümüzde tarım alet ve makinaları sektöründe üretim kapasitesi Türkiye gereksinimini karşılayacak düzeyin üstündedir. Ancak izlenen ekonomik politikalar nedeniyle son yıllarda talebin azalması, ihracatın düşmesi, firmaları düşük kapasite ile çalışmaya zorlamıştır. Ülkemizde özellikle son yıllarda traktör talebi eğilimi güçlü trak törlere doğru kaymıştır. 1987 yılında toplam üretimin % 7G,86'sını 50 BG den büyük traktörler oluşturmaktadır. Bunda çiftçimizin eğitim düzeyinin düşük olması temel faktördür. Oysa ki tarımsal işletmelerimizin yapısı güçlü traktör kullanmaya uygun değildir. Bu açıdan traktör parkı güç dağılımı tarımsal işletme büyüklüklerine uygun bir gelişim içerisinde olduğunu söylemek güçtür. Bugüne kadar yan sanayiinin de katkılarıyla traktör üretiminde yerli katkı oranı % 85' i geçmiştir. Tarım iş makinaları imalatında ise bu oran % 10G'e ulaşmıştır. Bu gelişmelere rağmen bugün tarım alet ve makinaları imalatçıları finansman, araştırma, geliştirme, kalifiye işçi ve personel, hammadde temini ve bunların kalite sorunu ile standardizasyon gibi konularda so runlarına çözüm beklemektedirler. Ülkemiz tarım alet ve makinaları ihracatında 8D li yılların orta larında bir artış görülmüşse de son yıllarda ihracat oldukça düşük düzey lerde gerçekleşmiştir. Gelecekte de bu durumda çok büyük bir gelişme beklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
176 SUMMARY The higher living standard and social security of the industrial nations is based on the higher porductivity obtained in agriculture. Within the last 200 years agricultural productivity in those countries is increased to fifty times. Uith reference of level of productivity one labour can feed nowadays fifty peoples in developed countries. Increase of the labour productivity in agriculture is depend on intro duction of higher level of agricultural technology use of adequate fertilizers and chemicals, irrigation and improved seeds. Among this factors the agricultural mechanizaton has a important role to apply the other production technologies increasing productivity and providing the economy. After the year 1950 development rate of agricultural mechanization in the world has been affected in our country and mechanical power was introduced at the increase manner. Uith in the Marshall plan a great number of tractors imported from abroad and subsequently several farm machines and tools where used. According to this development Agricultural Mechanization has caused a great extend Df arable land. As a result of rapid mechanization in Turkey, the extend of fallow was reduced and agricultural production was increased. Uith the beginning of planning period the characteristics of the farm machinery have gained wide dimentions. At first time in Turkey one tractor manufacturing fabric was established to produce tractors covering the proper needs of the country. Because of the extending of agricultural Mechanization human labour and animal draught are replaced by mechanical power- Nowadays the number of tractors in Turkey is over 6DÜ.GD0. It can be said that power in put per hectar land is reached to 1,3 Hp/ha and this level of tractorization is over the average of world's level. Because of the lack of human education and failure of the assigment of farm machinery the use of improved implements was not satisfactory as the use Df tractors. As indicated by domestic sources in developed countries the mass of implements per tractor is calculated as 13-15 tones but in Turkey less than 3 tones.177 The distribution of mechanical power and implementtation of Turkish agriculture shoues a great deference at several parts of Turkey. As a general indication Western parts of Turkey is more mehanized than the other parts, where the natural resources are more adequate to produce agricultural products. In South-East Anatolia degree of tractDrization is not satisfactory. It sould be recognized that the small land holders are predominantly in Turkish agriculture. The small scale farming systems prevent the application of profitable and successful mechanization. To provide the desired mechanization level for small land holders it can be recommended. to apply the appropriate technology or to introduce a new organization as tractor hiring systems. In Turkey there are few implement hiring services but their functioning and operation has been less than satis factory. In the farm machinery sector in Turkey, the manufacturing capasity has reached to a level exceeding the demand of land. Because of the shortcaming of economical and social politics the manufactures are forced to work with low capasity and therefore market demand is decreased. In recent time it can be noticed that a common trend is requirement of larger tractors. In 1987 a great percent of tractors manufactured in Turkey has a average power higher then 50 HP. This fact is based on the failure of educational level of farmers. It must be noted that the structure Turkish farms is not convenient to use this higher tractor power. Therefore it is not easy to say that the power distribution within the Turkish tractor population is based on the development of farm structure. The share of the domestic manufacturing of tractor parts must be increased. This share is today 85 percent. In the implement sector all parts and units of farm machinery are manufactured completely in Turkey. In spite of this development there are some problems encountered by manufacturers must be solved immediately. These are in sufficient credits, lack of resource and development works, failure of skilled labour and assurance of desired materials and quality. At the other side it must be emphasized on the export of farm machinery to reach a financial and economic approach to agricultural mechanization.