Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi hastalarında müziğin ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of music on pain, anxiety and vital signs in endoscopic retrograde cholangiopancreatography patients
  1. Tez No: 782007
  2. Yazar: EMİNE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi (ERCP) yapılacak hastalara işlem öncesi dinletilen müziğin, işlem öncesi ve işlem sonrası anksiyete, ağrı ve temel yaşam bulgularına etkisinin incelenmesidir. Bu randomize kontrollü çalışma, 24 Kasım 2020- 11 Şubat 2021 tarihleri arasında, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Genel Cerrahi Kliniği, ERCP Ünitesi'nde ERCP yapılan toplam 70 hasta (35 müdahale ve 35 kontrol) ile gerçekleştirilmiştir. İşlem öncesi ve işlem sonrası veriler 'Demografik Bilgi Formu' ve 'Hasta Takip Formu' ile toplanmıştır. Hastaların ağrı ve anksiyete düzeyleri sırasıyla Visual Analog Scale (VAS) ağrı ve Visual Analog Scale anksiyete (VAS-A) kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare analizi, bağımlı örneklem t testi, bağımsız örneklem t testi, Friedman testi, Wilcoxon İşaret testi, ANOVA, Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Hastaların anksiyete ve ağrı düzeyleri incelendiğinde, müdahale grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of music played to patients before the Endoscopic Retrograde Cholangio pancreatography (ERCP) procedure on anxiety, pain and basic vital signs of the patients before and after the procedure. This randomized controlled trial was conducted with a total of 70 patients (35 in the intervention and 35 in the control group) who underwent ERCP in the ERCP Unit of the General Surgery Clinic in Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital between November 24, 2020, and February 11, 2021. Pre- and post-operative data were collected with the 'Demographic Information Form' and 'Patient Follow-up Form'. The pain and anxiety levels of the patients were evaluated using the Visual Analog Scale (VAS) pain and Visual Analog Scale (VAS-A) anxiety, respectively. Number, percentile, mean, standard deviation, chi-square analysis, dependent sample t-test, independent sample t- test, Friedman test, Wilcoxon Sign test, ANOVA, and Mann-Whitney U test were used in the data evaluation. When the anxiety and pain levels of the patients were examined, there was no statistically significant difference found between the intervention and the control group.