Futbol maçlarında gol sayısını tahminleyen ve gole etki eden değişkenleri belirlemeye yönelik model çalışması
Model study predicting number of goals and determining variables affecting goal in football matches
- Tez No: 782008
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma futbol maçlarında gol sayısını tahminleyen ve gole etki eden değişkenleri belirlemeye yönelik bir model tasarlamak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümlerinin hazırlanmasında literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Literatürde futbol, futbolun önemi, futbolda golün önemi ve maç analizleri kavramlarıyla ilgili yayınlar incelenerek çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde lojistik regresyon, karar ağacı ve rastgele orman kullanılarak model oluşturulmuştur. Bu doğrultuda Footystats sitesi üzerinden alınan 2021-2022 sezonuna ait Türkiye Süper Ligi verileri Python programında yeni değişkenler türetilerek gol sayısına etki eden en önemli değişkenler tespit edilecek şekilde analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda gol tahminleme modelinin çalışma durumu test edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared in order to design a model to determine the variables that predict the number of goals in football matches and affect the goal. The literature review method was used in the preparation of the conceptual parts of the research. In the literature, publications related to the concepts of football, the importance of football, the importance of goal in football and match analysis have been examined and transferred to the study. In the application part of the research, a model was created using logistic regression, decision tree and random forest. In this direction, the data of the Turkish Super League for the 2021-2022 season, obtained from the Footystats website, were analyzed in a way that the most important variables affecting the number of goals were determined by deriving new variables in the Python program and the findings were revealed. As a result of the research, the working status of the goal prediction model was tested and the results were evaluated.