Acil servise baş ağrısı ile başvuran hastalarda sekonder baş ağrısı tanısında beyin tomografisinin faydasının araştırılması
Investigation of the benefit of brain tomography in the diagnosis of secondary headache in patients presenting to the emergency department with headache
- Tez No: 782013
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servise baş ağrısı ile başvuran eşlik eden nörolojik semptomu olmayan hastalarda çekilen beyin tomografisinin sekonder baş ağrısı tanısındaki faydasını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel araştırma, Ocak 2019 ile Ocak 2022 tarihleri arasında üçüncü basamak hastanenin acil servisine başvuran esas şikayeti“baş ağrısı”olan ve beyin tomografisi çekilen erişkin hastaların incelendiği bir çalışmadır. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, fizik muayene bulguları, tanısal testlerin sonuçları ve taburculuk tanıları ve tehlike işareti olarak tanımlanmış SNNOOP10 bileşenlerinin varlığı olgu rapor formuna kaydedildi. Çekilen beyin BT sonucuna göre sekonder baş ağrısı tanı sıklığı hesaplandı. Kırmızı bayrak sıklığı, kırmızı bayrak tanımlanmış ve tanımlanmamış hastalardaki sekonder baş ağrısı sıklığı ve SNNOOP10 kriterlerinin sekonder baş ağrısındaki tanısal duyarlılığı araştırıldı. Bulgular: Analizi yapılan 208 hastanın 122 (%58,6)'sinde SNNOOP10 bileşenlerinden olan tehlike işaretlerinin en az birinin var olduğu görüldü. Fizik muayenede nörolojik bulgu saptanmayan 203 hastanın 14 (%6,9)'ünde klinik anlamlı patoloji görüntüleme bulgusu tespit edildi. Çekilen beyin BT ile klinik anlamlı patoloji saptayarak sekonder baş ağrısı tanısı konma oranı % 8,7 (n=18) bulundu. Kırmızı bayrağı olan ve olmayan baş ağrılı hastalar arasında sekonder etyolojik sebepleri ortaya koymada beyin BT'nin etkisi kıyaslandığında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p=0,085). Sonuç: Kırmızı bayrakları ve eşlik eden nörolojik semptomu olmayan hastalarda yapılan beyin BT görüntülemesinde patoloji çıkma oranı %4,7 bulundu. Tehlike işaretlerine sahip olan veya olmayan hastalar arasında sekonder baş ağrısı tanısı koymada SNNOOP10 kriterlerinin güvenilirliğinin araştırıldığı bu çalışmada anlamlı fark olmadığı görüldü
Özet (Çeviri)
Introduction: It was aimed to investigate the utility of brain tomography in the diagnosis of secondary headache in patients without accompanying neurological symptoms who presented to the emergency department with headache. Materials and Methods: This retrospective observational study is a study of adult patients who applied to the emergency department of a tertiary hospital between January 2019 and January 2022, whose main complaint was“headache”and who underwent brain tomography. Patients' demographic data, comorbidities, physical examination findings, results of diagnostic tests and discharge diagnoses, and the presence of SNNOOP10 components defined as danger signs were recorded in the case report form. The frequency of diagnosis of secondary headache was calculated according to the results of brain CT. The frequency of red flags, the frequency of secondary headaches in patients with and without red flags, and the diagnostic sensitivity of the SNNOOP10 criteria for secondary headache were investigated. Results: At least one of the SNNOOP10 components was found to be present in 122 (58.6%) of the 208 patients analyzed. Clinically significant pathology imaging findings were detected in 14 (6.9%) of 203 patients without neurological findings in physical examination. The rate of diagnosis of secondary headache by detecting clinically significant pathology with brain CT was found to be 8.7% (n=18). When the effect of brain CT in revealing the secondary etiological causes was compared between the patients with and without red flag headache, there was no significant difference (p=0.085). Conclusion: The rate of pathology was found to be 4.7% in brain CT imaging performed in patients without red flags and accompanying neurological symptoms. In this study, which investigated the reliability of the SNNOOP10 criteria in diagnosing secondary headache between patients with or without danger signs, there was no significant difference.