Bursa kent merkezindeki karma strüktür sistemli mimari miras yapı örneklerinin yazılı düzenlemeler paralelinde incelenmesi ve koruma yöntemi önerisi
Evaluation of the architectural heritage buildings with combine structural systems located in the Bursa city center in accordance with the codes and regulations and proposals for the preservation methodologies
- Tez No: 782014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Karma strüktür sistemleri, farklı taşıyıcı özellikleri olan strüktür sistemlerini bir arada barındıran sistemler olarak tanımlanabilirler. Bu sistemlerden biri olan betonarme-tuğla kâgir sistemde, yapıya etki eden çekme kuvvetleri, betonarme sistem içindeki demir donatılarla karşılanırken, basınç kuvvetleri beton ve yığma tuğla duvarlarla birlikte karşılanmaktadır. Bu sistemin kullanıldığı yapıların inşası, geleneksel tuğla üretim biçimlerinin sürdürülmesiyle birlikte betonarme kullanımının yaygınlaşmaya yeni başladığı Cumhuriyet Döneminin başlarına rastlamaktadır. Türkiye'de, özellikle, yapılaşma hızının yüksek olduğu kent merkezlerinde inşa edilmiş betonarme-tuğla kâgir yapılar, günümüzde, bulundukları yakın çevrenin değişimi nedeniyle tehdit altında kalmaktadırlar. Yapılarının işlevlerine devam etmeleri için çeşitli müdahalelerde bulunmak kaçınılmaz olmaktadır. Sanayileşme adımlarının hızlı olduğu Bursa kentinde de bu yapılardan önemli örnekler yer almaktadır. Bu tezde Bursa kent merkezinde inşa edilmiş mimari miras değeri taşıyan karma strüktür yapı örnekleri incelenmiş, dönemin yazılı yönetmelikleri araştırılmıştır. Seçilen örnekler, güncel yönetmeliklerle karşılaştırılmıştır. Dönem eserlerinden, müdahale veya yıkım kararı verilmiş olan örneklerdeki mevcut yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, dönem yapılarını güçlendirmek için kullanılabilecek alternatif koruma teknikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Combine structural systems can be defined as systems composed of multiple structural systems with different load bearing characteristics. In the reinforced concrete & masonary buildings which constitute an example of such composite structural systems, while the tensile strenght is compansated with the reinforcing steel within the reinforced concrete system, the compressive strenght is compansated with the concrete and masonary structures. The construction of such buildings having composite characteristics mainly started from the beginning of the Republic Period with the joint utilization of the traditional masonary brick units and reinforced concrete systems. The reinforced concrete-brick masonary combine buildings constructed within the urban areas with a high built-up potential in Turkey, is under the threat of the renewal and transformation of their surrounding environments. Accordingly, it becomes inevitable to have some interventions in such buildings to preserve their functionalities. There are several and important examples of such buildings in the City of Bursa which is highly and rapidly industrialized. In this thesis, the construction techniques of arcitectural heritage buildings having a combine structural characteristics built in Bursa city center were analyzed and the relevant construction codes applicable at the time of the construction of such buildings are researched and compared with the current codes and regulations. The current techniques adapted for such buildings either decided to be intervened or to be demolished have been examined and evaluated. Finally, alternative preservation techniques to strenghten these buildings are investigated.