Determination of some adipokine (vaspin, chemerin, and irisin) levels in hypertrophic cardiomyopathy patients
Hipertrofik kardiyomiyopati hastalarında bazı adipokin (vaspin, kemerin ve irisin) seviyelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 782028
  2. Yazar: SAMAN JUMAAH SHUKUR ALDAWOODI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜNAY KONTAŞ AŞKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Hipertrofik kardiyomiyopati (HKM), kalıtsal bir kalp hastalığıdır. Yağ dokusu, adipositokinler adı verilen çeşitli aktif sitokin benzeri hormonlar salgılar. Bu çalışma, HKM hastalarında potansiyel yeni belirteçler olarak vaspin, kemerin ve irisin düzeylerinin klinik önemini incelemektedir. Bu çalışmada 40 HKM hastası ve 30 sağlıklı kontrol incelendi. Adipokin düzeyleri ticari ELISA kitleri ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Hypertrophic cardiomyopathy (HCM) is somehow a side-spread hereditary heart disease in cardiology. Adipose tissue secretes various active cytokine-like hormones, commonly referred to as adipocytokines. This work examines the clinical importance of vaspin, chemerin, and irisin levels as potential novel markers in HCM patients. This work examined 40 HCM patients and 30 healthy controls. Serum vaspin, chemerin, and irisin levels were measured by commercial ELISA kits. Serum values of vaspin, chemerin, and irisin revealed a marked increase in HCM compared to healthy subjects (vaspin; 4.2±2.1 vs.