An approach for the selection of the optimum interior finishing materials in accordance with the sustainability criteria: Office building cases in ıstanbul
Sürdürülebilirlik kriterlerine uygun optimum iç kaplama malzemelerinin seçimine yönelik bir yaklaşım: İstanbul'daki ofis binası örnekleri
  1. Tez No: 966330
  2. Yazar: BATUHAN SEFA TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YİĞİT YILMAZ, DOÇ. BURCU ÇİĞDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışması, iç mekân tasarımında sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak optimum iç kaplama malzemelerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, İstanbul'da son 20 yıl içinde inşa edilen ofis binalarında yaygın olarak kullanılan iç kaplama malzemeleri; çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda seçim süreci üç temel başlık altında ele alınmıştır: gömülü enerji ile çevresel etkiler, iç hava kalitesi (VOC ve formaldehit emisyonları) ile sosyal etkiler, ve ilk yatırım maliyeti ile ekonomik faktörler. Araştırmada çok katlı yapılardaki açık plan ofis mekânları incelenmiş, toplam yirmi proje detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Bu projelerden bir referans proje seçilerek vaka çalışması yapılmıştır. Zemin, duvar ve tavan kaplamalarına ilişkin alternatif malzemeler, EPD (Environmental Product Declaration) belgelerinden elde edilen nicel veriler aracılığıyla analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra mimar ve iç mimarlarla yapılan anket çalışmaları sayesinde sektörel eğilimler, güncel tasarım yaklaşımları ve malzeme tercihleri de ortaya konmuştur. Alternatif kaplama malzemeleri, Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden TOPSIS ve VIKOR algoritmaları kullanılarak sıralanmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, farklı kriter önceliklerinin malzeme seçim kararları üzerindeki etkileri net bir biçimde gösterilmiştir. Bulgular, bazı malzemelerin tüm kriterlerde dengeli performans sergilediğini, bazılarının ise yalnızca belirli kriterlerde öne çıktığını ortaya koymuştur. Ayrıca yöntemler arasındaki matematiksel farklılıkların (örneğin normalizasyon adımları) sonuçlarda değişikliklere neden olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez yalnızca estetik veya maliyet odaklı kararların ötesine geçmekte; çevresel sorumluluk, kullanıcı sağlığı ve ekonomik verimlilik açısından bütüncül bir yaklaşım geliştirmektedir. Böylece mimarlar, proje geliştiriciler ve karar vericiler için yol gösterici bir model sunmakta, aynı zamanda Türkiye'de sürdürülebilir iç mekân uygulamalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a comprehensive methodology for the selection of interior finishing materials in office buildings through sustainability-focused criteria. The research focuses on open-plan office spaces in high-rise office buildings constructed in Istanbul within the last 20 years, addressing the urgent need for sustainable design solutions in densely populated urban environments. The decision-making process evaluates materials based on three primary sustainability pillars: environmental impact (measured through embodied energy), social impact (measured through indoor air quality and VOC emissions), and economic impact (measured through investment cost). A materials were selected using certified data from Environmental Product Declarations (EPDs), and surveys were conducted with architects and interior designers to understand real-world decision-making preferences. Data collection covered floor, wall, and ceiling finishing materials, categorizing according to their origin and functional application. Following this, multiple material alternatives were assessed using two widely adopted Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods: Technique for the Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) and VlseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR). Both methods provided a structured framework to evaluate complex trade-offs and determine the most sustainable material combinations. The results reveal that while some materials performed consistently across all three criteria, others showed strengths in specific areas, demonstrating the importance of a balanced decision making process. Additionally, the comparison between TOPSIS and VIKOR revealed their methodological differences and suitability depending on project priorities. This research contributes to the field by providing a practical and adaptable material selection methodology that supports environmentally responsible, cost-effective, and health-conscious interior design decisions for office buildings.