Resimli çocuk kitabı illüstrasyonunda kolajın dili ve Erıc Carle bağlamında değerlendirilmesi
Collage in the illustration of the children's picture book and its evaluation in context of Eric Carle
  1. Tez No: 782133
  2. Yazar: HÜLYA ERDİL ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI İGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Görsel iletişim tasarımı ürünü olan resimli çocuk kitapları çocuğun karşılaştığı eser niteliğinde ilk edebi ve görsel ürünlerdir. 20. yy'dan itibaren çocuğa verilen değerle birlikte çocuk alanındaki çalışmalar da artmıştır. Bununla birlikte baskı teknolojisindeki gelişmeler, resimli çocuk kitabı yazar ve çizerlerinin artmasıyla birlikte nitelikli resimli çocuk kitapları üretilmeye başlanmış ve bu kitaplara ulaşılabilirlik de kolaylaşmıştır. Buradan hareketle kolaj sanatçısı Eric Carle'a ait“Aç Tırtıl”ve“Huysuz Uğurböceği”adlı resimli çocuk kitaplarının, çizer adayları tarafından nasıl ve ne şekilde alımlandığının saptanması araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Belirlenen bu amaç doğrultusunda resimli çocuk kitabı çizer adayları ile Zoom adlı video konferans uygulamasıyla 4 oturumda 10'ar kişilik gruplarla odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Görüşme 10'arlı olarak 4 grupta 40 katılımcı ile yapılmış olup katılımcıların hepsi kadındır. 22-62 yaş aralığındaki 40 katılımcının %57,5'i evli, %42,5'i bekar ve %62,5'i çocuk sahibi değilken, %22,5'i bir çocuğa, %15'i iki çocuğa sahiptir. Bu çalışmada 4 gruba toplam 9 soru yöneltilmiştir. Çalışmanın bulgularından elde edilen arı sonuca göre“Aç Tırtıl”ve“Huysuz Uğurböceği”kitapları merak uyandırıcı, yaratıcılığa teşvik edici, renkleriyle dikkat çekici, hayal gücünü geliştirici ve ilham verici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Children's picture books, which are products of visual communication, are the first literary and visual products that the child encounters. Since the 20th century, studies in the field of children have increased with the value given to the child. However, with the developments in printing technology and the increase in the number of children's picture book writers and illustrators, qualified children's picture books have started to be produced and the accessibility of these books has become easier. From this point of view, the aim of the study is to determine the variation among the participants through the subjective interpretations of the illustrated children's books named“Very Hungry Caterpillar”and“The Grouchy Ladybug”by collage artist Eric Carle. In line with this determined purpose, focus group interviews were held with the children's picture book illustrators in 4 sessions with the video conference application called Zoom in groups of 10 people. The interview was conducted with 40 participants in 4 groups of 10, and all of the participants were women. While 57.7% of the 40 participants between the ages of 22-62 are married, 42.5% are single and 62.5% have no children, 22.5% have one child and 15% have two children. In this study, a total of 9 questions were asked to 4 groups. According to the pure result obtained from the findings of the study, the“Very Hungry Caterpillar”and“The Grouchy Ladybug”books were found to be intriguing, encouraging creativity, striking with their colors, developing imagination and inspiring.