Görsel sanatlar öğretmenlerinin teknolojiyi derslerine entegre etme düzeyleri ile derse yönelik uygulamalarının değerlendirilmesi
Visual arts teachers' levels of integrating technology into their lessons and evaluation of the applications for the course
  1. Tez No: 782134
  2. Yazar: TUĞÇE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OĞUZ CANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel ve devlet okullarında görev yapmakta olan görsel sanatlar öğretmenlerinin teknoloji entegrasyon düzeylerini belirlemek ve teknolojiyi derslerinde nasıl kullandıklarını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada derinlemesine araştırma yapmak için nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemlerden açıklayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanması ve analizi işlemlerinden elde edilen bulgular ışığında nitel süreç görüşmelerle derinleştirilerek süreç tamamlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında elde edilen nicel veriler, Kocaeli ilinde devlet ve özel okullarda görev yapmakta olan 165 görsel sanatlar öğretmeninden elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşaması olan nitel kısım ise maksimum çeşitlilik yöntemiyle belirlenmiş 10 görsel sanatlar öğretmeniyle yürütülmüştür. Nicel bölümde“Teknoloji Entegrasyonu Göstergeleri (TEG) Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) istatistik tekniği ile analiz edilmiştir. Nitel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Nitel veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmından elde edilen bulgular neticesinde görsel sanatlar öğretmenlerinin teknoloji entegrasyon düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Görsel sanatlar öğretmenlerinin teknoloji entegrasyon düzeyleri cinsiyet değişkenine baktıldığında yalnızca“teknoloji okuryazarlığı”ve“etik ve politikalar”alt boyutlarında erkek öğretmenler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Okul türü değişkenine baktıldığında;“Teknoloji ve öğretim”alt boyutunda özel okulda görev yapan öğretmenler lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin eğitim teknolojileriyle ilgili eğitim almalarına yönelik değişkene baktıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kıdem değişkenine bakıldığında her alt boyutta bir fark olduğu görülmüştür. Teknoloji entegrasyon düzey ortalamasına bakıldığında 1-10 yıl ve 11-20 yıl görev yapan öğretmenlerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu öğretmenlerin puanları 21 yıl ve üzeri görev yapan öğretmenlerden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenim durumları, mezun olunan atölye türü değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırma sonucunda görsel sanatlar öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonuna yönelik görüşlerinin olumlu olduğu fakat süreç içinde içsel ve dışsal birtakım engellerle karşılaştıkları görülmektedir. Teknoloji entegrasyonu sürecinde öğretmenlerin genellikle; donanımsal araçlar (akıllı tahta, bilgisayar, projeksiyon), web araçları, eğitim uygulamaları ve office uygulamalarını kullandıkları görülmektedir. Ayrıca derslerine teknolojiyi entegre eden görsel sanatlar öğretmenleri öğrencilerinin; yaratıcılıklarında, derse katılımlarında, özgün çalışma üretmelerinde olumlu bir etkinin olduğunu söylemişlerdir. Araştırmanın bulgu ve sonuçlarından hareketle görsel sanatlar öğretmenlerinin eğitim teknolojileri ile ilgili kendi alanlarına özgü eğitim almaları, teknoloji entegrasyon eğitimlerinin lisans düzeyinde verilmeye başlanması ve öğretmenlerin okullarında görev yapan bilişim teknolojileri rehber öğretmenleriyle iş birliği içinde çalışmasıyla entegrasyonun artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the technology integration levels of visual arts teachers working in public and private schools and to reveal how they use technology in their lessons. In the study, the explanatory sequential mixed method, which is one of the mixed methods in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used to conduct in-depth research. In light of the findings obtained from the collection and analysis of quantitative data, the qualitative process was deepened with interviews and the process was completed. The quantitative data in the first stage of the research were obtained from 165 visual arts teachers working in public and private schools in Kocaeli. The qualitative part, which is the second stage of the research, was conducted with 10 visual arts teachers determined by the maximum variety method. In the quantitative part, the“Technology Integration Indicators Measurement Scale”was used. Obtained quantitative data were analyzed with a t-test and one-way variance (ANOVA) statistical technique. Qualitative data were collected face to face using a semi-structured interview form prepared by the researcher. Qualitative data were analyzed by content analysis technique. As a result of the findings obtained from the quantitative part of the research, it was concluded that the technology integration levels of visual arts teachers were at a high level. When the technology integration levels of visual arts teachers were examined, a statistically significant difference was found in favor of male teachers only in the sub-dimensions of“technology literacy”and“ethics and policies”. Looking at the school type variable; It has been concluded that there is a significant difference in favor of teachers working in private schools in the sub-dimension of“technology and teaching”. No statistically significant difference was found when looking at the variable for teachers to receive training on educational technologies. Looking at the variable of seniority, it was seen that there was a difference in each sub-dimension. Considering the technology integration level average, a significant difference was found in favor of the teachers who worked for 1-10 years and 11-20 years. It has been concluded that the scores of these teachers are higher than the teachers who have worked for 21 years or more. No statistically significant difference was found according to the variable of educational background and workshops. As a result of the research, it is seen that the visual arts teachers' views on technology integration are positive, but they encountered some internal and external obstacles in the process. In the process of technology integration, teachers generally; It is seen that they use hardware tools (smart board, computer, projection), web tools, education applications, and office applications. In addition, visual arts teachers who integrate technology into their lessons said that it had a positive effect on students' creativity, participation in the course, and producing original work. Based on the findings and results of the research, it is suggested that the integration will increase if visual arts teachers receive training specific to their field about educational technologies, technology integration training are started to be given at the undergraduate level, and teachers work in cooperation with information technology guidance teachers working in their schools.