İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin postmodern resimli çocuk kitabı oluşturma becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fourth grade primary school students' skills in creating postmodern picture book
- Tez No: 959247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Resimli çocuk kitapları yazılı metin ile görsel anlatımın birlikte çalıştığı, özellikle erken çocukluk dönemine hitap eden edebi metinlerdir. Postmodern resimli çocuk kitapları ise kasik anlatı yapılarından farklı olarak, çoklu bakış açıları, açık uçlu yapılar, metinlerarasılık, ironi, gerçeklik ve kurgu arasındaki sınırların bulanıklaşması gibi postmodern anlatı tekniklerini kullanan resimli kitaplardır. Bu araştırmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin postmodern resimli çocuk kitabı oluşturma becerilerini ortaya koymak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışma nitel araştırma desenlerinden klasik eylem araştırmasıdır. Araştırma 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde Sinop Merkez'de yer alan 8 ilkokul 4. Sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme benimsenmiştir. Veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen okuduğunu anlama testi, resimli çocuk kitapları, araştırmacı günlükleri, öğrenci ürünleri, yarı yapılandırılmış görüşme formları, postmodern resimli çocuk kitabı değerlendirme rubriği, hikaye değerlendirme formu, hikaye üretici yoluyla toplanmıştır. Ulaşılan veriler analiz edilirken betimsel ve içerik analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Görüşme ve araştırmacı günlüklerinin analiz edilmesinde içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizinde tümevarımsal içerik analizi yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin postmodern resimli çocuk kitabı oluşturma becerilerinin geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's picture books are literary texts that combine written text with visual narration, particularly aimed at early childhood. Postmodern illustrated children's books, on the other hand, differ from classical narrative structures in that they employ postmodern narrative techniques such as multiple perspectives, open-ended structures, intertextuality, irony, and the blurring of boundaries between reality and fiction. The purpose of this study is to reveal the postmodern illustrated children's book creation skills of fourth-grade elementary school students. The study is a classic action research design from qualitative research designs. The research was conducted with 8 fourth-grade elementary school students in Sinop Merkez during the spring semester of the 2023-2024 academic year. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was adopted in forming the study group. Data were collected using a reading comprehension test developed by the researcher, illustrated children's books, researcher diaries, student products, semi-structured interview forms, a postmodern illustrated children's book evaluation rubric, a story evaluation form, and a story generator. Descriptive and content analysis techniques were used to analyze the data obtained. Content analysis was used to analyze the interviews and researcher diaries. An inductive content analysis approach was adopted in the content analysis. As a result of the research, it was determined that the students' postmodern picture book creation skills improved.